Rosną ceny jabłek deserowych w Polsce

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 31 marca 2015 15:09

Rosną ceny jabłek deserowych w Polsce fot. shutterstock

Ceny jabłek deserowych w Polsce w marcu w dalszym ciągu pozostawały w tendencji wzrostowej. W ostatnim tygodniu marca (23-24.III) średnia cena w skupie do konsumpcji bezpośredniej wynosiła 1,07 zł/kg i była o 35 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej (dane Min. Rolnictwa) - informują analitycy BGŻ.

To pierwszy raz w bieżącym sezonie, kiedy średnia cena jabłek w skupie ukształtowała się na poziomie wyższym niż 1 zł. Dynamika wzrostu cen w marcu wyraźnie przyspieszyła w porównaniu do stycznia i lutego br. Notowana w trzeciej dekadzie marca br. cena jabłek, była o 18,1 proc. niższa niż w roku poprzednim, natomiast miesiąc wcześniej (26-27.II) kształtowała się na poziomie o 43 proc. niższym w relacji r/r.

Przyczyną wzrostów cen może być zwiększony eksport jabłek z Polski, a także zmniejszenie ich podaży poprzez wycofanie z rynku części produkcji. Z drugiej strony, jednym z czynników wzrostów może być wstrzymywanie się ze sprzedażą jabłek przez część producentów liczących na dalszy wzrost cen.

Jeśli chodzi o ceny na rynkach hurtowych, tu również można było odnotować silne wzrosty. Największą dynamiką w ostatnich tygodniach charakteryzowały się ceny jabłek odmiany Gala oraz Golden Delicious. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że w średnio w marcu br. zwiększyły się odpowiednio o 22 i 32 proc. w stosunku do przeciętnej ceny w lutym br.

Ceny jabłek odmiany Idared na wybranych rynkach hurtowych wzrosły w analogicznym okresie o 18 proc. do 1,18 zł/kg. W przypadku Gali oraz Golden Deliciousa przyczyną silnych wzrostów mógł być również szybki spadek zapasów w krajach europejskich. Według AMI, sprzedaż jabłek tych odmian na początku bieżącego roku silnie wzrosła - głównie za przyczyną zwiększonego eksportu do krajów Afryki Północnej z Francji oraz Włoch.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM