Rokitnik zwyczajny – niedoceniany, ale wartościowy w uprawie

Autor: www.sadyogrody.pl 05 kwietnia 2017 11:12

Rokitnik zwyczajny – niedoceniany, ale wartościowy w uprawie fot. shutterstock.com

Rokitnik pospolity jest gatunkiem zapomnianym, ale wartościowym w uprawie. W ocenie dr hab. Stanisława Pluty (prof. IO) produkcja owoców rokitnika na skalę towarową ma szansę większego rozwoju i rokuje dobre perspektywy, w tym dochodowość dla producentów owoców jagodowych w Polsce.

O szansach wprowadzenia do uprawy nowych i zapomnianych gatunków krzewów jagodowych, w tym rokitnika zwyczajnego mówił dr hab. Stanisław Pluta (prof. IO), podczas ogólnopolskiej konferencji "Rośliny Jagodowe 2017".

W ocenie prof. Pluty, podążając za światowymi trendami w stosowaniu nowych, zdrowszych i bardziej naturalnych produktów spożywczych oraz suplementów diety i kosmetyków, polscy plantatorzy powinni rozważyć możliwości uprawy rokitnika zwyczajnego na większą skalę produkcyjną. Bowiem rokitnik jest rośliną o ogromnych walorach - owoce, nasiona, liście, pędy stanowią źródło różnych bioaktywnych składników zdrowotnych i odżywczych.

Owoce, olej z nasion i miąższu oraz liście rokitnika zawierają wiele bioaktywnych związków, witamin: A,B C, D, E, F, K, P , kwas foliowy, antocyjany, flawonoidy, fosfolipidy , garbniki, cukry, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, nikotynowy), makro i mikroelementy, które są bardzo istotne dla ludzkiego zdrowia i diety. Z kolei nasiona zawierają 8-12 proc. oleju (kwasy tłuszczowe nienasycone, Omega), witaminy (B1, B2, E) oraz garbniki.

Do uprawy w naszych warunkach klimatycznych polecane są odmiany hodowli Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu w Moskwie: 'Botaniczeskaja', 'Nivelena', 'Plamiennaja', 'Trofimowskaja', 'Augustinka', 'Podarok Sadu'. Na krajowym r dostępne są również starsze odmiany niemieckie jak 'Leikora', 'Hergo', 'Frugana' oraz nowsze - 'Askola' (s), 'Dorana', 'Orange Energy' ('Habego' (s)), a także typy męskie - 'Pollmix-1' do 'Pollmix-5' jako komponenty do odmian żeńskich. Jak zaznaczył prof. Pluta, odmian syberyjskich nie poleca się do nasadzeń w warunkach klimatycznych Polski, ze względu na zawodność w plonowaniu i bardzo szybkie przejrzewanie owoców.

Na plantacjach towarowych rośliny mogą być prowadzone w formie krzewów lub drzew (wys. 2-4 m). Rokitnik jest rośliną dwupienną, a zatem w nasadzeniach należy uwzględnić osobniki żeńskie oraz męskie będące zapylaczami (powinny stanowić ok. 7–8 proc. roślin). Na plantacji męskie egzemplarze należy sadzić w pierwszym rzędzie od strony najczęściej wiejących wiatrów, a następnie w co trzecim lub czwartym rzędzie co 6 lub 7 roślinę. Zalecana rozstawa sadzenia krzewów to 4,0 × 2,0 m (1250 roślin/ha). Przy zastosowaniu słabo rosnących odmian i uprawy w formie niskopiennych drzew możliwe jest zagęszczenie nasadzeń (4,0 × 1,5 m).

Owoce rokitnika dojrzewają pod koniec sierpnia do początku października. Z uprawy można uzyskać plon owoców ok. 7-10 ton z 1 ha - podobny do uzyskiwanych w innych krajach Europy. Należy pamiętać, że plony uzyskuje się w co drugi rok, ze względu na stosowaną metodę zbioru (obcinanie pędów z owocami i ich mrożenie, a następnie otrząsanie), a zatem faktyczny średni plon roczny z 1 ha wynosi około 4-5 ton/ha. W ocenie prof. Pluty główna przeszkodą w dynamicznym rozwoju uprawy rokitnika jest brak zmechanizowania zbioru owoców.

Jak zaznaczył prelegent, groźnym szkodnikiem, który w ostatnim czasie stanowi coraz większe zagrożenie, zwłaszcza w okresie dojrzewania owoców jest mucha rokitnikowa. Z chorób grzybowych niebezpieczna jest fuzarioza i wertycylioza. Wystąpienie tych chorób powodujące masowe zasychanie roślin i zgorzel pnia. Ochrona plantacji przeciwko agrofagom dotychczas jest praktycznie niestosowana. Aktualnie nie mamy w Polsce zarejestrowanych środków ochrony roślin do zwalczania patogenów chorobowych i szkodników na plantacjach rokitnika.

W Polsce na dzień dzisiejszy istnieje kilka plantacji produkcyjnych rokitnika w różnych rejonach kraju. Największa z nich, o powierzchni ok. 40 ha, znajduje się w województwie podlaskim. Pozostałe plantacje zlokalizowane są w woj. lubuskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim oraz w Dolinie Kłodzkiej. Rokitnik może być uprawiany metodami konwencjonalnymi, IP i ekologicznymi. Jest w pełni mrozoodporny w naszym klimacie, a kwiaty są tolerancyjne na wiosenne przymrozki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM