Rekordowe ceny ananasów, stabilne mango

Autor: www.sadyogrody.pl/ Henry Lamotte Food 29 maja 2015 14:26

Rekordowe ceny ananasów, stabilne mango fot. shutterstock.com

- Okres żniw na półkuli północnej powinien rozpocząć się pomyślnie. Z wyjątkiem niektórych notorycznych problemów sytuacja zaopatrzeniowa na świecie jest korzystna. Dolar amerykański znacznie wzmocnił się względem Euro, osiągając wzrost o około 20 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Mimo dodatkowych kosztów importu do krajów strefy Euro popyt jest ogólnie stabilny - mówi Dominik Barczyk, dyrektor polskiego oddziału firmy Henry Lamotte Food.

Bieżący poziom zbiorów ananasa w Tajlandii będzie niewystarczający, powierzchnia upraw wciąż jest zbyt mała, a wydajność nie jest zadowalająca. Także zbiory zimowe rozpoczynające się w październiku nie poprawią sytuacji - transporty się opóźniają, rejestry zamówień są pełne, popyt jest wysoki, a nowe uprawy przyniosą plony dopiero w 2016. Brak alternatywnych źródeł pochodzenia, aby zbilansować ten niedobór, więc ceny utrzymują się na rekordowym poziomie. Globalny rynek konserwowanych, mrożonych ananasów i koncentratów ananasowych będzie musiał sobie poradzić z występującymi brakami.

Zbiory mango, w odmianie Alphonso w Indiach osiągnęły szczyt, straty spowodowane złą pogodą w niektórych regionach zostały w sumie wyrównane, ceny są stabilne, tj. na tym samym poziomie jak w zeszłym roku. Dotyczy to także mango chutney. Zbiory mango odmiany Totapuri, powszechnie wykorzystywanej do mrożonek, trafiły na pusty rynek. Jako alternatywny produkt wprowadzamy odmianę Kaew z Wietnamu.

Jego zdaniem ochłodzenie pogody, a następnie upały zniszczyły kwiaty brzoskwiń w Grecji. Zbiory będą opóźnione i nieco mniejsze. Ceny są dość stabilne. Ilość ofert jest ograniczona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM