Quiza podczas FRSiH: Niskie ceny bananów spędzają nam sen z powiek

Autor: www.sadyogrody.pl 20 października 2016 13:09

Quiza podczas FRSiH: Niskie ceny bananów spędzają nam sen z powiek Bartosz Szatkowski, dyrektor zarządzający Quiza/ fot. Żelazna Studio

- To, co spędza nam sen z powiek to ceny. Dzisiaj nawet na rynku polskim banany są jednymi z najtańszych owoców. Jeżeli banany kosztują poniżej 3 zł/kg w sprzedaży detalicznej, oznacza to, że ktoś w całym ciągu logistycznym musi do tego interesu dołożyć. Bo nie ma możliwości, żeby zaimportować produkt z drugiego końca globu, zapłacić za jego transport, przeładunki w portach, za proces dojrzewania, opłacić cło w wysokości ok. 140 euro za tonę i być zadowolonym z osiąganych wyników - mówił podczas FRSiH Bartosz Szatkowski, dyrektor zarządzający Quiza.

Od czego zależy cena bananów? Oczywiście od podaży. Jeśli tych bananów jest zbyt dużo, ich cena jest niska a wpływ na podaż ma wielkość produkcji w krajach Ameryki Centralnej i Afryki Centralnej.

Rok 2015 r. był czasem wielu wyzwań dla całej branży bananowej z powodu rosyjskiego embargo - ze względu na fakt, że owoce lokalne produkowane w Europie zostały na tych rynkach i owoce południowe miały silną konkurencję. Patriotyzm lokalny, również w Polsce, promował owoce krajowe.

- Kluczowym dla naszego biznesu jest również sytuacja na rynkach finansowych - dla importerów jest to kluczowy element w dystrybucji produktów importowanych. Możemy wyliczyć sobie wszystkie koszty: produkcji, logistyki, marketingu, ale w momencie kiedy sieć handlowa płaci nam za towar po 60 dniach od jego dostarczenia, okazuje się, że zarobiliśmy mniej niż zapłaciliśmy. Co wynika z tego, że płatności odroczone dla producentów realizowane są w obcych walutach, przede wszystkim w dolarach amerykańskich. Dla nas wahania kursu walut to najgorsze co może się zdarzyć. W takiej sytuacji korzystają tylko konsumenci docelowi, również sieci handlowe, które wyprzedzają się w promocjach - dodał podczas FRSiH prezes Quizy. 

Pan Bartosz Szatowski  był prelegentem tegorocznego Forum Rynku Spożywczego i Handlu, wziął udział w debacie: „Sektor owocowo-warzywny rośnie dzięki trendom prozdrowotnym”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM