Przez suszę zbiory jabłek w Polsce mogą zmniejszyć się o 20 proc.

Autor: Agrobiznes w TVP 17 września 2015 08:14

Przez suszę zbiory jabłek w Polsce mogą zmniejszyć się o 20 proc. Sadownicy weryfikują swoje wcześniejsze szacunki zbiorów jabłek/ fot. shutterstock

Zbiory mniejsze, ale jakość dobra. Sadownicy weryfikują swoje wcześniejsze szacunki zbiorów jabłek. Robią to w związku z suszą, która jak się okazuje sporo namieszała. Jeśli przewidywania właścicieli sadów sprawdzą się, jabłek będzie mniej nawet o 20 proc. - podaje Agrobiznes w TVP.

Straty pewnie byłyby większe, gdyby nie nawadnianie. A to stosowano zaledwie w 40 proc. polskich sadów. Dlatego dziś można mówić, że w tym sezonie zbierzemy o około 700 tysięcy ton owoców mniej. Prawdopodobnie sezon zakończymy zbiorami na poziomie 3 milionów ton.

Wszystko ma jednak swoje złe i dobre strony. Jeśli jabłek będzie mniej to ceny będą wyższe. Tak twierdzą eksperci, którzy dodają, że zeszłoroczne zamieszanie w związku z rosyjskim embargiem, nie powinno się w tym sezonie powtórzyć.

Polskie jabłka trafiają do nowych konsumentów na innych kontynentach. Ich jakość spodobała się, co zapowiada udany handel.  

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM