Prognozy unijnych zbiorów jabłek. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: BGŻ BNP Paribas 09 sierpnia 2016 12:48

Prognozy unijnych zbiorów jabłek. Analiza BGŻ BNP Paribas Według prognoz WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek) zbiory jabłek w krajach Unii w 2016 r. ukształtują się na poziomie 12 mln t tj. o 3 proc. niższym niż w roku poprzednim / fot. shutterstock

Według prognoz WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek) zbiory jabłek w krajach Unii w 2016 r. ukształtują się na poziomie 12 mln t tj. o 3 proc. niższym niż w roku poprzednim – mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

- Warto jednak zaznaczyć, że będzie to relatywnie wysoki poziom produkcji - o 1 proc. wyższy niż  średnio w latach 2013-2015. Zmiany te nie są zatem istotne i ich wpływ na poziom cen w Unii również nie musi być znaczący. Te uzależnione będą od możliwości sprzedaży jabłek poza granice Unii Europejskiej – dodaje.

Niekorzystne warunki produkcyjne, m.in. przymrozki w krajach Europy Środkowej i Zachodniej (za Foodnews) spowodowały znaczne straty w plonach jabłek. - Znaczną dynamikę spadku produkcji odnotuje się m.in. w Austrii. Wyniesie ona 88 proc., a zbiory w tym kraju ukształtują się na poziomie zaledwie 22 tys. t. Kraj ten co prawda nie jest istotnym producentem w skali Unii Europejskiej, niemniej spadek zbiorów w ujęciu wolumenowym wyniesie aż 153 tys. t. – tłumaczy ekspert.

Jak mówi Dziwulski, zbiory istotnie zmniejszą się również w Chorwacji - o 66 tys. t do 35 tys. t. - Bardzo niski poziom zbiorów odnotuje się na Węgrzech - 449 tys. t o 14 proc. niższy niż przed rokiem i o 34 proc. w stosunku do średniej z lat 2013-2015. Wśród istotnych producentów w Unii, zmniejszą się również zbiory we Francji o 7 proc. do 1,56 mln t. Natomiast zbiory we Włoszech utrzymać się mają na poziomie ubiegłorocznym i wynieść 2,28 mln t. – komentuje.

Polska będzie jednym z nielicznych krajów Unii, które zanotują wzrost produkcji jabłek w 2016 r. Wg WAPA wyniesie ona 4,15 mln t i będzie o 4 proc. wyższa niż przed rokiem. Zbiory wzrosną również w Niemczech, które są największym unijnym odbiorcą jabłek z Polski - o 8 proc. do 1,05 mln t.

- Biorąc pod uwagę zmiany w strukturze produkcji warto zauważyć, że łącznie w pozostałych krajach Unii Europejskiej, poza Polską, w 2016 r. zostanie zebranych 7,99 mln t jabłek - o 4,3 proc. mniej niż w roku poprzednim. Dla Polski oznacza to możliwość ulokowania części nadwyżek wyprodukowanych jabłek na rynku wspólnotowym. Będzie to czynnik pozytywny dla krajowego rynku jabłek deserowych zwłaszcza w aspekcie wciąż obowiązującego rosyjskiego embarga – podkreśla Dziwulski.

Według niego, pozytywna dla polskiego eksportu wydaje się być również zmiana struktury odmianowej jabłek w Unii. - Z prognoz przedstawianych przez WAPA wynika, że w bieżącym sezonie spadnie produkcja jabłek odmiany Idared (łącznie w UE o 6 proc. do 1,06 mln t), która jest charakterystyczna głównie dla produkcji w Polsce – podsumował analityk banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM