Prof. Rozpara, IO: Zwiększa się powierzchnia upraw owoców ekologicznych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 24 listopada 2015 14:23

Prof. Rozpara, IO: Zwiększa się powierzchnia upraw owoców ekologicznych dr hab. Elżbieta Rozpara, profesor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach/ fot. PTWP

- W ostatnich latach sadownictwo ekologiczne jest sektorem, który rozwija się najdynamiczniej, z roku na rok zwiększa się powierzchnia upraw i produkcja owoców metodami ekologicznymi. W 2013 roku światowa powierzchnia ekologicznych upraw rolniczych wyniosła 37,2 mln ha, z czego 10,6 mln ha stanowią uprawy w Europie – mówiła dr hab. Elżbieta Rozpara, profesor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, podczas sesji agrotechnicznej „Sady i Ogrody na Narodowym”.

W Polsce powierzchnia upraw ekologicznych na rok 2013 wyniosła 662 tys. ha, co wynosi 3,9 proc. w stosunku do całkowitej powierzchni użytków rolnych. Gospodarstwa ekologiczne zaczęły dynamicznie się rozwijać po wstąpieniu naszego kraju do wspólnoty europejskiej, co wiąże się z dopłatami unijnymi. Liczbę ekologicznych gospodarstw oszacowano na 26 tys. – powiedziała prof. Elżbieta Rozpara.

Dodała, że w całkowitej powierzchni upraw ekologicznych w naszym kraju uprawy sadownicze, w tym jagodowe zajmują 8,9 proc., natomiast warzywa stanowią 2,9 proc. - Polska to światowy lider w produkcji owoców, m.in. jabłek, wiśni, czarnej porzeczki, truskawki, maliny. Produkujemy około 4 mln ton owoców rocznie, zaś produkcja w certyfikowanych sadach ekologicznych w 2013 roku wyniosła około 40-50 tys. ton – wyliczała ekspertka.

- Rozwojowi ekologicznej produkcji ogrodniczej sprzyja rosnący popyt na owoce ekologiczne w naszym kraju, a także duże możliwości eksportu, m.in. do Singapuru, gdzie takie produkty są oczekiwane. Za uprawami ekologicznym przemawia czyste środowisko naturalne, dostatek ziemi do uprawy. Ponadto w celu prowadzenia upraw ekologicznych wprowadzane są nowe gatunki i odmiany, które są odporne lub mało wrażliwe na choroby i szkodniki – mówiła.

Prof. Rozpara dodała, że dla producentów dostępne są dotacje przeznaczone do produkcji ekologicznej, również są opracowane akty prawne dla tego sektora rolnictwa.

Do sadów ekologicznych polecane są odmiany jabłoni – ‘Free Redstar’, ‘Melfree’, ‘Gold Milenium’, ‘Ligolina’, ‘Piros’, ‘Topaz’, ‘Rubinola’, ‘Rajka’, ‘Rewena’, ‘Enterprise’, czy ‘Pinova’. Do upraw ekologicznych również przydatne są inne gatunki roślin sadowniczych, m.in. aronia czarnoowocowa, borówka brusznica, żurawina wielkoowocowa, winorośl, rokitnik pospolity, bez czarny, dereń jadalny, róża wielkoowocowa, oraz jagoda kamczacka.

- Ale również są czynniki ograniczające ekologiczną produkcję w naszym kraju. - Jest to produkcja trudna, bowiem bez pomocy środków ochrony roślin ciężko jest produkować dobrej jakości owoce. Ekologiczną produkcję podejmowali często nieprofesjonaliści, obecnie duże jest zainteresowanie profesjonalnych plantatorów. Dotychczas również brak było gotowej technologii, jednak taką technologią już dysponujemy – zaznaczyła prelegentka z Instytutu Ogrodnictwa.

Dodała, że problemem w prowadzeniu upraw metodami ekologicznymi jest brak grup i organizacji producentów ekologicznych, oraz znikoma współpraca pomiędzy producentami upraw konwencjonalnych i integrowanych, a producentami ekologicznymi. – W Europie Zachodniej sadownictwo ekologiczne prowadzone jest na wyższym poziomie, bowiem w krajach tych działają silne grupy i organizacje, również dobrze zorganizowana jest dystrybucja i handel ekologicznymi produktami – podsumowała prof. Rozpara.

W Instytucie Ogrodnictwa w 2002 i 2004 roku zakładano ekologiczny sad doświadczalny w Nowym Dworze-Parceli, który zajmuje obecnie powierzchnię 5 ha. W sadzie doświadczalnym prowadzone są badania dotyczące agrotechniki, m.in. doboru zarówno odmian, jak i podkładek, a także zapobiegania i prowadzenia ochrony przed szkodnikami i chorobami.

Czytaj także: Za nami konferencja „Sady i Ogrody” – fotorelacja

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM