Prof. Pluta o wyzwaniach w uprawie 'nowych' roślin jagodowych (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 04 kwietnia 2017 08:26

Prof. Pluta o wyzwaniach w uprawie 'nowych' roślin jagodowych (wideo) dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO/ fot. Piotr Waniorek Żelazna Studio

- Gatunki takie jak świdośliwa i suchodrzew jadalny, zwany potocznie jagodą kamczacką są bardzo rozpowszechnione w uprawie na kontynencie amerykańskim. W Polsce również zyskują coraz większą popularność - mówi w rozmowie z redakcją dr hab. Stanisław Pluta, prof. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

- W przypadku świdośliwy występuje na dzień dzisiejszy pewna bariera w nasadzeniach na dużą skalę - ograniczony materiał nasadzeniowy. Świdośliwa jest gatunkiem trudno rozmnażającym się i wartościowy materiał szkółkarski można uzyskać za pomocą kultur in vitro - zaznacza prof. Pluta.

Jak zaznacza prof. Pluta, jagodę kamczacką łatwiej można rozmnażać. W ofertach polskich szkółek są dostępne odmiany polskie, kanadyjskie i rosyjskie. - Na przestrzeni ostatnich 4-5 lat nastąpiły bardzo duże nasadzenia produkcyjne na skale towarową, od kolokwialnego 1 ha do największych plantacji w Polsce 50-60 ha na - tłumaczy.

- Pewną barierą utrudniającą wzrost nasadzeń rokitnika w Polsce jest brak zmechanizowania zbioru owoców. Natomiast oferowane odmiany rosyjskie czy niemieckie zyskują już u naszych plantatorów uznanie - dodaje prof. Stanisław Pluta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM