Prof. Makosz: Nawet najwyższe ceny skupu wiśni nie zrekompensują wysokich strat w owocach

Autor: Prof. dr hab. Eberhard Makosz / TRSK 19 czerwca 2017 11:16

Prof. Makosz: Nawet najwyższe ceny skupu wiśni nie zrekompensują wysokich strat w owocach prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych / fot. PTWP

W tym roku w Europie będą istotnie niższe zbiory wiśni niż w poprzednich latach. Główna przyczyna to szkody przymrozkowe. Bardzo duże są różnice w szkodach między krajami. Z nie wielkimi stratami na południu Rosji (Krasnodar), z bardzo dużymi w Polsce, Białorusi i Ukrainie - mówi prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

- Duże różnice są w obrębie kraju. Na przykład w Polsce, największe straty są w rejonie grójecko - wareckim, Białej Rawskiej, Lubelszczyzny i wschodniej Polsce, a mniejsze na Kujawach, Wielkopolsce, Małopolsce, Dolnym i Górnym Śląsku - tłumaczy ekspert. 

Wobec dużych różnic między krajami, rejonami i sadami, bardzo trudno o możliwie dokładną prognozę zbiorów. - Tegoroczną prognozę należy traktować jako orientacyjną we wszystkich krajach. Na bardzo niskie zbiory wiśni w naszym kraju, zasadniczy wpływ miały szkody przymrozkowe, choroby grzybowe i bakteryjne oraz silny opad zawiązków z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w okresie kwitnienia drzew. Inny powód, to likwidacja znacznej powierzchni sadów wiśniowych w 2016 roku, z powodu niskich cen skupu owoców wiśni. Wiele jest sadów z drzewami bez lub tylko kilkunastoma owocami. W naszym kraju nie ma sadu choćby z jednym normalnie owocującym drzewem - przyznaje. 

- Uzyskałem informacji o spodziewanych zbiorach wiśni w 10 krajach europejskich od ekspertów i producentów tych owoców. Na ich podstawie opracowałem wstępną prognozę zbiorów, które są mniejsze w każdym kraju. W porównaniu z rokiem 2016, w tym roku mogą wynieść w procentach : Rosja (Krasnodar) około 90 ,Serbia,Węgry i Belgia 80 - 85,Turcja 70 - 75, Niemcy, Dania około 50, Macedonia 30 - 35, Polska do 20, Białoruś i Ukraina 10 -15 - wylicza prof. Makosz. 

Duży deficyt tych owoców, mogą złagodzić niższe straty w krajach z wysoką produkcją wiśni. - W Turcji, Serbii i na Węgrzech. Od tygodnia trwają zbiory wiśni w Serbii i Macedonii, ze średnią ceną skupu 0,70 eur0/kg. W zeszłym w podobnym czasie, były niższe o około 50 proc. - mówi. 

- W naszym kraju nawet najwyższe ceny skupu, nie zrekompensują wysokich strat w owocach - podsumował prof. Makosz. 

Przeczytaj również: Ekspert: Zbliżający się sezon wiśniowy prawdopodobnie przyniesie wyraźne wzrosty cen

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM