Prof. Makosz: Kto nie dostosuje produkcji do potrzeb rynku będzie musiał szukać innego źródła dochodu

Autor: Prof. dr hab. Eberhard Makosz / TRSK 11 kwietnia 2017 09:36

Prof. Makosz: Kto nie dostosuje produkcji do potrzeb rynku będzie musiał szukać innego źródła dochodu prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych / fot. PTWP

Mamy już drugi z rzędu sezon handlowy z niskimi cenami skupu jabłek. Szczególnie niskie były i są w okresie wiosennym. W marcu za niewielką część przechowanych jabłek, ceny skupu nieznacznie przekroczyły koszty produkcji i przechowania. Tylko za odmiany Gala, Golden Delicious i RedJonaprince, ale wysokiej jakości. Jesienią także za odmiany Szampion i Idared, tylko wysokiej jakości. Szacuję, że podobnie jak w roku ubiegłym opłacalna będzie produkcja 35-40 proc. sprzedanych jabłek. Jest bardzo prawdopodobne, że taka sytuacja powtórzy się w najbliższych latach - mówi prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

-  Czy nie będzie szans na uzyskanie opłacalnej produkcji większej ilości jabłek deserowych? Moim zdaniem szansa jest, do najważniejszych zaliczam następujące - mówi prof. Makosz. 

Jakość jabłek

Rosną różnice cen skupu między jabłkami wysokiej i niskiej jakości, zwłaszcza jabłek przemysłowych. - Już teraz cena jabłek deserowych niskiej jakości wynosi tylko 50 % ceny jabłek wysokiej jakości, a jabłek przemysłowych 20 - 25 % odmian jednokolorowych i 30 - 35 % odmian dwukolorowych. Przy tak dużych różnicach cenowych, nie opłacalna jest produkcja jabłek deserowych niskiej jakości, a tym bardziej jabłek przemysłowych. Jeszcze jest zbyt na jabłka deserowe niskiej jakości, którego nie będzie w najbliższych latach - przewiduje prof. Makosz. 

Według niego, aby produkcja była opłacalna, udział jabłek wysokiej jakości w plonie, winien wynieść co najmniej 70 %. - Jeszcze za mało jest takich sadów w naszym kraju. Jakie są podstawowe cechy jabłka wysokiej jakości? Średnica w zależności od miejsca zbytu - 6.5 do 8.5 cm. Maksymalne wybarwienie powierzchni skórki, typowe dla odmiany. Twarde, soczyste i smaczne. Jędrność w czasie spożycia jabłka powyżej 6 kG/cm2. Brak jakichkolwiek uszkodzeń skórki i miąższu. Pozostałości pestycydów poniżej dopuszczalnych norm. Nasze warunki glebowo-klimatyczne są wystarczająco korzystne do produkcji jabłek bardzo wysokiej jakości. Produkcja jabłek wysokiej jakości jest droższa, ale bardzo opłacalna. Produkcja takich jabłek, jest największą szansą poprawy opłacalności - przekonuje ekspert. 

Odmiany

- Duże są różnice cenowe między powszechnie uprawianymi odmianami. Dochodzą do 100 i więcej procent. Jest tylko kilka odmian za które uzyskuje się wysokie ceny skupu. W Polsce są to teraz przede wszystkim odmiany Gala z paskowanym rumieńcem, Golden Delicious i RedJonaprince oraz czerwone sporty odmian Idared i Szampion. W krajach zachodniej Europy jest to Gala, Elstar (Holandia, Belgia, północne Niemcy) oraz Fuji i Red Delicious w południowej Europie. Nie opłacalna jest produkcja odmian Gloster, Jonagold i powoli Golden Delicious. Podobnie będzie w naszym kraju. Wybór odmiany zależy od potrzeb i wymagań kraju, do którego chcemy wysłać nasze jabłka. Krajowi konsumenci najchętniej kupują jabłka odmian Gala, RedJonaprince, Golden Delicious i Szampion. Tylko za te odmiany można uzyskać wysokie i opłacalne ceny. Warto je jak najszybciej uprawiać w swoim gospodarstwie. Wielka szansa na opłacalną produkcję jabłek - mówi prof. Makosz. 

Wysokość plonu

Ze wzrostem plonu z jednostki powierzchni obniżają się jednostkowe koszty produkcji, co ma wpływ na wyższą opłacalność produkcji. - Tak było, kiedy jakość jabłek w plonie nie odgrywała większej roli. W każdym plonie są jabłka różnej jakości i wartości. W odmianach z wysoką ceną skupu ale dużym udziałem jabłek niskiej jakości, opłacalność, a zwłaszcza dochodowość produkcji może być z wynikiem ujemnym. Teraz już nie "masa to kasa " ale "jakość to kasa ". Przy wysokich plonach wyższe są koszty zbioru, opakowań i większe problemy ze zbytem. Teraz - a zwłaszcza w przyszłości - z ekonomicznego punktu widzenia, korzystniejsze będą niższe plony, ale wysokiej jakości - tłumaczy. 

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM