Producenci owoców: Sezon 2014/2015 już teraz można uznać za stracony

Autor: Tydzień - TVP 04 stycznia 2015 15:10

Producenci owoców nie mają jednak złudzeń. Sezon 2014/2015 już teraz można uznać za stracony - podano w programie "Tydzień" w TVP.

Według szacunków w magazynach jest 1 milion 200 tys. ton jabłek. Na rynku krajowym, w najlepszym przypadku, będzie można sprzedać połowę zapasów, ale po bardzo niskich cenach. Co do tego nie można mieć żadnych złudzeń, bo już teraz konkurencja polsko- polska jest bardzo duża, a firmy handlowe zdobywają nowe kontrakty godząc się na coraz niższe ceny. Producenci zdają sobie sprawę, że bez otwarcia granic na sprzedaż polskich owoców do Rosji, kryzys może potrwać dłużej niż jeden sezon. Zdobycie nowych rynków zbytu jest możliwe. Polskimi owocami jest zainteresowany cały świat, ale aby go zawojować trzeba zmienić strukturę nasadzeń. W przypadku owoców miękkich takich jak truskawki, nie będzie to trudne, ale na posadzenie nowych jabłoni potrzeba czasu.

Jak przetrwać kryzys? Czy są sposoby aby złagodzić jego skutki? W jaki sposób uniezależnić się w przyszłości od rynku rosyjskiego? Te pytania wciąż zadają sobie producenci owoców w Polsce...

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM