Producenci borówki z obawami przed rozpoczęciem sezonu

Autor: Agrobiznes w TVP 21 czerwca 2016 08:06

Producenci borówki z obawami przed rozpoczęciem sezonu Jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa w Polsce przez ostatnich pięć lat powierzchnia upraw borówek zwiększyła się prawie o połowę. / fot. shutterstock

Jesteśmy jej największym producentem w Europie, trzecim na świecie, a co więcej z roku na rok plantacji nam przybywa. Amerykańska borówka staje się coraz bardziej polska. Start sezonu już 1 lipca – podaje Agrobiznes w TVP.

Wysoka cena, rosnący eksport – polska borówka jest ciągle atrakcyjna dla jej producentów. Jednak nie wszystko wygląda tak kolorowo. Sezon jeszcze nie rozpoczęty, a już wiele obaw, bo z roku na rok coraz bardziej brakuje rąk do pracy. Co więcej resort pracy już zapowiada zmianę przepisów, która jeszcze bardziej skomplikuje procedurę. Do tego dochodzą plantatorom problemy, które dostarcza sama natura.

Zdaniem plantatorów nowe prawo wodne nakładające na nich opłaty będzie katastrofalne w skutkach. Niebezpieczne jest też zwiększanie konkurencji. Jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa w Polsce przez ostatnich pięć lat powierzchnia upraw borówek zwiększyła się prawie o połowę.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM