Producenci bananów Fairtrade z Ekwadoru pojawią się w Polsce

Autor: www.sadyogrody.pl 09 maja 2017 14:17

Producenci bananów Fairtrade z Ekwadoru pojawią się w Polsce fot. shutterstock

Maj to ważny miesiąc dla Sprawiedliwego Handlu. Oprócz obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu i drugiej edycji akcji #fairtradechallenge w tym roku będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Na zaproszenie Fairtrade Polska nasz kraj odwiedzą reprezentantki związku drobnych producentów bananów Fairtrade ASOGUABO z Ekwadoru. Odbędą one szereg spotkań z przedstawicielami firm zajmujących się bananami, od importerów i dojrzewalni po duże sieci handlowe i kooperatywy spożywcze.


W ramach wizyty odbędą się również otwarte spotkania z publicznością między innymi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Zgorzelcu, Katowicach i Łodzi. Nadarza się więc doskonała okazja, aby posłuchać, co o systemie Fairtrade mówią sami producenci.

W ramach wizyty zaplanowano również wspólne zwiedzanie dojrzewalni bananów w Grodzisku Mazowieckim, Zgorzelcu i Krakowie.

ASOGUABO, związek drobnych producentów bananów Fairtrade, których przedstawicielki będą gościć w Polsce, to organizacja zrzeszająca obecnie 125 drobnych producentów bananów (90 mężczyzn i 35 kobiet) z prowincji El Oro na południowym zachodzie Ekwadoru. Prezeską ASOGUABO jest Fabiola Ramon, natomiast Lianne Zoeteweij pełni funkcję administratorki, odpowiadając między innymi za zagraniczne kontakty handlowe.

Związek ASOGUABO powstał w 1997 roku z inicjatywy 14 drobnych rolników, którzy poszukiwali alternatywnego rynku zbytu swoich plonów i skutecznego sposobu na konkurowanie z wielkimi monokulturowymi plantacjami bananów. Standardy Fairtrade promują zrównoważony model produkcji, który uwzględnia zarówno potrzeby ludzi, jak i środowiska. Aktualnie oprócz certyfikatu Fairtrade około połowy produkcji posiada również certyfikat rolnictwa ekologicznego. Jest to szczególnie ważne w regionie, w którym wielkie monokulturowe plantacje powodują znaczne szkody dla lokalnego ekosystemu, a ich pracownicy cierpią na choroby oczu i inne dolegliwości wywołane kontaktem z niebezpiecznymi środkami roślin.

Rolnicy zrzeszeni w ASOGUABO produkują tygodniowo około 25 tysięcy skrzynek bananów, które są eksportowane do Europy, USA, Kanady i Nowej Zelandii. Sprzedaż na zasadach Fairtrade, a zwłaszcza uzyskiwanie tzw. premii Fairtrade, pozwoliła na realizację szeregu projektów społecznych, takich jak budowa stacji uzdatniania wody, organizacja opieki zdrowotnej i opieki nad osobami starszymi czy remonty i utrzymanie szkół. Projekty te służą całej lokalnej społeczności. Najważniejszym partnerem handlowym w Europie jest holenderska spółka AgroFair, której przedstawiciel będzie towarzyszył przedstawicielkom ASOGUABO podczas wizyty w Warszawie i Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM