Problemy z jakością jabłek. Pojawia się oparzelizna powierzchniowa

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 13 marca 2017 08:06

Problemy z jakością jabłek. Pojawia się oparzelizna powierzchniowa fot. shutterstock

Tegoroczny sezon sprzedaży w pełni. Popyt na polskie owoce jest stosunkowo wysoki, mimo to ceny nie rosną tak szybko jakby chcieli tego sadownicy. Ponadto zaczynają pojawiać się problemy z jakością owoców. Na jabłkach zaczyna wychodzić oparzelizna powierzchniowa.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl od anonimowych sadowników, pojawiają się problemy z jakością jabłek. Na owocach wyjmowanych z przechowalni pojawia się oparzelizna powierzchniowa. Jednak nie jest to tak duży problem jak w roku ubiegłym, kiedy to do przetwórstwa kierowane były całe komory owoców z związku z tzw. czekoladą. Rok temu występowanie oparzelizny tłumaczono ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Pojawianie się czarnych plam na owocach w tym roku może być również pokłosiem suszy z lata 2015 roku.

Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia przyznaje, że rzeczywiście są już pierwsze objawy. - Niestety nie wiadomo do końca czym jest to spowodowane. Warunki pogodowe nie są z pewnością bez znaczenia – mówi.

Problem z oparzelizną potwierdza również Waldemar Żółcik, prezes Unii Owocowej. - Zaczyna się pojawiać czekolada, ale nie jest to problem, który dotyczy wszystkich. Producenci muszą sobie zdawać sprawę, że trzymając dłużej owoce w chłodniach problem z "czekoladą" może się pojawiać częściej – apeluje Żółcik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM