Problemy "porzeczkowców" zostaną rozwiązane?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 23 lipca 2015 16:05

Problemy "porzeczkowców" zostaną rozwiązane? Ceny czarnej porzeczki kolejny rok z rzędu nie zapewniają pokrycia nawet kosztów produkcji/ fot. shutterstock

Tak jak zapowiadał minister rolnictwa Marek Sawicki, w czwartek odbyło się spotkanie z Krajowym Stowarzyszeniem Plantatorów Czarnej Porzeczki. Celem wizyty "porzeczkowców" było uzyskanie rządowego wsparcia. Czy takie otrzymają?

Jak twierdzi minister, w Sejmie kończą się pracę nad ustawą o organizacji rynków, w której wprowadzane są obowiązkowe umowy pomiędzy producentami a pośrednikami i przetwórcami.

Według Marka Sawickiego, trzeba się zastanowić czy zamiast czarnych porzeczek nie lepiej uprawiać np. borówkę amerykańską lub jagodę kaukaską czyli owoce, na które zapotrzebowanie na świecie zdecydowanie rośnie. - Chcemy wspólnie poszukać sposobu wsparcia na przebranżowienie gospodarstw – zapewniał podczas konferencji prasowej.

Sami zainteresowani, czyli przedstawiciele Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki, nie mówią wiele. Ponoć jest pomysł na wsparcie, jednak wymaga to przede wszystkim przemyślenia i uzgodnienia. - Nie mogę w tej chwili nic więcej powiedzieć – skomentował jeden z uczestników spotkania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Witold Katner, rzecznik prasowy ministerstwa umieścił na Twitterze informacje, że „zakończyły się dobre rozmowy z plantatorami. Będą kolejne na początku przyszłego tygodnia.” Pomysły na rozwiązanie tej sytuacji są, jednak trzeba je przemyśleć i opracować. Szczegóły mają zostać podane w nadchodzącym tygodniu. 

Czyżby rozwiązanie problemów "porzeczkowców" nadchodziło wielkimi krokami?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM