Problem z przechowywaniem jabłek. Pojawia się oparzelizna powierzchniowa

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 11 kwietnia 2016 15:14

Problem z przechowywaniem jabłek. Pojawia się oparzelizna powierzchniowa Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl notorycznie na jabłkach pojawia się oparzelizna powierzchniowa, która powoduje że owoce kierowane są do przetwórstwa / fot. shutterstock

Sytuacja na rynku jabłek jest coraz cięższa. Ceny owoców są drastycznie niskie, zapasy wysokie, a jakość przechowywanych jabłek - niska. Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl, notorycznie na jabłkach pojawia się oparzelizna powierzchniowa, która powoduje że owoce kierowane są do przetwórstwa, zamiast do sprzedaży eksportowej.

W tym roku sadownicy wierzyli we wzrost cen, jaki miał miejsce w zeszłym sezonie. Jednak sytuacja na rynku jabłek robi się coraz cięższa. Producenci decydują się na otwieranie chłodni, jednak jabłka po kilku dniach stają się czarne.

Na taki stan rzeczy z pewnością wpływ miały ekstremalne warunki atmosferyczne w ubiegłym roku. Jak powiedział anonimowo jeden z grójeckich sadowników dotyczy to głównie odmian ‘Idared’ i ‘Jonagold’. Według niego warunki przechowalnicze nie mają w tym wypadku żadnego znaczenia ponieważ nie jest możliwe, żeby przez złe przechowywanie wielu sadownikom czarniały jabłka. Jak mówi, zdarza się że na przemysł kierowane są całe komory jabłek, co stanowi obecnie największy problem. Sadownicy decydują się na sprzedaż jabłek, a po kilku dniach kiedy przychodzi do załadowania owoców na tira, nikt nie chce ich przyjąć ponieważ są czarne.  

Z całą pewnością taki stan rzeczy nie wpłynie na poprawę sytuacji na rynku jabłek. Za dwa miesiące może okazać się, że na rynku nie ma jabłek, ponieważ nie będą spełniały norm jakościowych i większość z nich zostanie skierowana do przetwórstwa. Niestety, taki scenariusz jest możliwy co nie poprawia nastrojów wśród sadowników. Nie dość, że przechowanie jabłek związane było z dodatkowymi kosztami to nie wykluczone że owoce zostaną sprzedane na przemysł. Sytuacja nie napawa optymizmem tym bardziej, że rosną wydatki związane z ochroną sadów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM