Prezes Unii Owocowej: straty wywołane przymrozkami z pewnością będą znaczneUnia Owocowa - 14 maja 2019 16:12


– Dostaję coraz więcej informacji, jak wyglądają uszkodzenia spowodowane przymrozkami w różnych rejonach. Sytuacja jest różna w zależności od lokalizacji. Przyjdzie czas na dokładne szacunki strat, bo nie wiemy, na ile udały się próby regeneracji zawiązków i kwiatów, jednak na ten moment nastroje są bardzo pesymistyczne –  mówi Arkadiusz Gaik, prezes Unii Owocowej.

Jak wyjaśnia Arkadiusz Gaik, trudno jeszcze podejmować się szacunków strat wywołanych przymrozkami, ale z pewnością będą one znaczne. W grójecko-wareckim są lokalizacje, gdzie na ten moment wydaje się, że mróz zniszczył cały plon.

Pomimo zabiegów, mających na celu poprawę kondycji pąków, możemy się spodziewać znacznego opadu czerwcowego z powodu słabej kondycji drzew. W ostatniej fali przymrozków z różnym natężeniem ucierpiały sady w regionie grójecko-wareckim, okolicach Białej Rawskiej i Rawy Mazowieckiej, podobnie jest po drugiej stronie Wisły i na Kujawach.

Nie podejmując się dokładnych szacunków, trzeba przyznać, że uszkodzenia są znaczne. Odbiją się nie tylko w ilości, ale także jakości plonów. Jeśli jabłka utrzymają się na drzewach, z pewnością jaką część będzie miała niższą jakość zewnętrzną (zniekształcenia, ordzawienia, języki mrozowe), dobrze wiemy już również, jakie problemy mogą wystąpić z jabłkami pozbawionymi nasion.

Zwróćmy także uwagę co dzieje się za granicą.

Przymrozki nie dotknęły tylko nas, chociaż przekazy są różne.