Prezes SPT o perspektywach poprawy dochodowości z uprawy truskawek (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 13 grudnia 2016 08:23

Prezes SPT o perspektywach poprawy dochodowości z uprawy truskawek (video) Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek/ fot. Żelazna Studio

- Mijający sezon był udany dla plantatorów produkujących truskawki dobrej jakości i dla tych, którzy wcześniej zainwestowali w nową technologie i nowe odmiany. Również dla producentów owoców przemysłowych nie możemy powiedzieć, że ten sezon był zły – mówi w rozmowie z redakcją www.sadyogrody.pl, Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek.

Jak mówi Janusz Andziak, sezon rozpoczął się źle ponieważ, przemysł przetwórczy zaproponował bardzo niskie ceny. – Natomiast w trakcie sezonu, gdy okazało się, że plony truskawek są znacznie niższe niż w poprzednich latach, to ceny owoców wyraźnie podskoczyły. W przypadku truskawek z szypułkami wzrost cen był o połowę, a w przypadku truskawek bez szypułki – nawet ponad 100 proc. - tłumaczy.

Dodaje, że w Polsce wciąż aktualny jest problem dot. szacowania wielkości zbiorów. – W tym roku GUS, jak i inne źródła podawały informację, że możemy się spodziewać dużych zbiorów. Natomiast plantatorzy sygnalizowali, że tych plonów będzie mniej, z uwagi na uszkodzenia mrozowe, co było widać już na wiosnę – mówi Janusz Andziak.

- Przed sezonem zakłady przetwórcze zapowiadały, że mają duże zapasy, lecz nagle w ciągu sezonu okazało się, że sytuacja jest diametralnie inna i zakłady zaczęły chętnie kupować truskawki i podbijać cenę. Był również taki moment, że cena truskawek kierowanych na eksport niewiele różniła się od ceny truskawek przemysłowych odszypułkowanych – zaznacza.

 

W opinii prezesa SPT, zwiększanie produkcji nie może być jedyną alternatywą na poprawę efektywności czy też zysków z uprawy. - Truskawki deserowej co roku przybywa i będzie przybywało w kolejnych latach. Jeżeli wszyscy będziemy produkowali truskawki w tym samym terminie i tych samych odmian to w najbliższej przyszłości będziemy mieli kłopot z zagospodarowaniem owoców – dodaje Janusz Andziak.

- Wprowadzenie nowych technologii, które maksymalnie przyspieszą zbiór owoców, np. przeniesienie produkcji do tuneli. Drugą alternatywą jest wydłużenie podaży owoców truskawki, czyli uprawa sterowana odmian powtarzających tak, aby polskie truskawki były dostępne na rynku minimum 4 miesiące, od początku czerwca do końca września. Innym sposobem jest poszukiwanie nowych odmian – tłumaczy.

Janusz Andziak był prelegentem debaty rynkowej zatytułowanej "Kondycja polskiego sadownictwa i warzywnictwa" w ramach II edycji konferencji "Sady i ogrody na Narodowym", która miała miejsce 22 listopada.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM