Prezes SPT o dużych sadach w Rosji: megalomania ich zgubi

Autor: www.sadyogrody.pl 14 grudnia 2016 08:00

Prezes SPT o dużych sadach w Rosji: megalomania ich zgubi Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek/ fot. Żelazna Studio

- W Rosji powstają bardzo duże, 10-20 hektarowe gospodarstwa. Dla nas to dobrze, bo nikt nie jest w stanie wyprodukować dobrej jakości owoców na tak ogromnych powierzchniach. One będą sadzone, będą się rozwijać i zapewne potem padną, tak jak padł komunizm. Myślę, że megalomania ich zgubi - mówił podczas debaty rynkowej w ramach konferencji "Sady i ogrody na Narodowym" Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek.

Adam Benedykt Jeznach, członek Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Unia Owocowa, mówił podczas konferencji "Sady i ogrody na Narodowym", że w wyniku embargo Rosja rozpoczęła własną produkcję owoców i to na dużą skalę. - M.in. polscy szkółkarze sprzedali ponad 100 mln sadzonek do Rosji. Dlatego nie zdziwiłbym się gdyby np. za 5-6 lat okazało się, że płyną do nas oferty z Rosji na sprzedaż jabłek - alarmował.

Kilka lat temu Francja wykazała większą produkcję jabłek niż Polska, jednak dzisiaj tych gospodarstw już nie ma, bo były zbyt duże. - Bardziej bym bał się Ukrainy, gdzie powstają małe rodzinne gospodarstwa, zbliżone do tych, które funkcjonują w Polsce - mówił podczas konferencji Janusz Andziak.

Przy okazji szef SPT dodał, że problemem polskich sadowników jest to, że nie liczą kosztów i produkują jabłka za 50 groszy, taniej niż Chińczycy. - To wcale nie jest powód do dumy a wręcz do wstydu, że przy takiej produkcji jabłek, jaką ma Polska, jedynym pomysłem na rozwój produkcji ogrodniczej jest zwiększanie produkcji jabłek. Po co to robić, gdzie my to sprzedamy? Moim zdaniem trzeba postawić na jakość, na budowanie własnej, polskiej marki - alarmował w czasie debaty rynkowej Janusz Andziak.

Pan Janusz Andziak był prelegentem debaty rynkowej zatytułowanej "Kondycja polskiego sadownictwa i warzywnictwa" w ramach II edycji konferencji "Sady i ogrody na Narodowym", która miała miejsce 22 listopada.

Tegoroczna edycja konferencji Farmera „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” zgromadziła ponad 1000 zainteresowanych tematami rolniczymi słuchaczy, w konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym” uczestniczyło ponad 200 osób, w jubileuszowej gali udział wzięło ponad 250 gości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM