Prezes SPT: Ceny truskawek powinny być wyższe. Ten rok będzie udany dla dobrych plantatorów

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 08 czerwca 2017 09:38

Prezes SPT: Ceny truskawek powinny być wyższe. Ten rok będzie udany dla dobrych plantatorów Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek/ fot. Żelazna Studio

- Stan plantacji truskawek różni się w poszczególnych rejonach. Generalnie we wczesnych truskawkach sytuacja jest nieco gorsza. Odmiany, które wcześniej kwitły przemarzły bardziej – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek.

- Mimo, że zima nie była w tym roku wyjątkowo sroga to widać też sporo przemrożeń po zimie zwłaszcza na nieokrytych plantacjach i nowych odmianach deserowych. Natomiast na starszych plantacjach – w naszym rejonie – na 'Marmoladzie' nie ma dużo przemrożeń. Aczkolwiek zdarzają się np. na odmianie 'Roxana' – dodaje.

Jak mówi, po przymrozkach jakie wystąpiły w kwietniu i maju, jednoroczne plantacje i odmiany wczesne ucierpiały bardziej, natomiast w przypadku plantacji dwuletnich nie ma dużych uszkodzeń. Jednak ciężko szacować wielkość strat. Mogą sięgać 30 proc.

- Myślę, że w związku z tym, ceny powinny być wyższe. Już teraz widać, że truskawki wczesnej będzie dużo mniej. Nasze krajowe, pierwsze truskawki są bardzo drogie a zdarza się nawet, że owoce importowane są przepakowywane i sprzedawane jako polskie – przyznaje prezes SPT.

Plantatorzy, którzy będą mieć owoce będą mogli zaliczyć ten sezon do udanych. - W tym roku, po raz kolejny sprawdziła się zasada, że w produkcji owoców deserowych warto je okrywać na zimę. Plantatorzy którzy wykonali tą pracę z pewnością będą mieli dodatkowe profity – komentuje Janusz Andziak.

Zakłady przetwórcze nie mają zapasów truskawek z zeszłego roku. - Nie wiem jednak do jakiej ceny się przymierzają. Z pewnością jest duże zainteresowanie ze strony przetwórstwa, ponieważ próbowali nawet podpisywać umowy z producentami – tłumaczy.

- W tym roku pierwszy raz jest inna sytuacja niż zwykle. Zazwyczaj przetwórcy komentowali, że producenci zawsze narzekają na małą ilość owoców a zawsze jest ich dużo. W tym roku nie spotkałem się z takimi opiniami ze strony zakładów przetwórczych. Zdają sobie sprawę, że truskawek będzie mniej – komentuje przedstawiciel plantatorów truskawek.

Truskawka jest pierwszym skupowanym owocem. - Jednak wszystkich będzie mniej. Zarówno jabłek, jak i wiśni, porzeczek. Przetwórcy zdają sobie z tego sprawę. Jednak – moim zdaniem - ten rok będzie udany dla dobrych plantatorów – podsumował Andziak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM