Prezes SPBA: Zbiory borówek będą mniejsze, ale popyt zostanie zaspokojony (video)

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 06 lipca 2016 11:05

Prezes SPBA: Zbiory borówek będą mniejsze, ale popyt zostanie zaspokojony (video) Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej

Nad ogrodnikami, a więc i plantatorami borówek, zbierają się "czarne chmurki". Są to m.in. skutki mrozów w zimę oraz wiosennych przymrozków, które wpłyną na wielkość plonów. Martwimy się także o wpływ pewnych decyzji administracyjnych związanych z opłatami za wodę oraz tych dotyczących prawa pracy dla cudzoziemców na nasze plantacje – mówi Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.

Jego zdaniem, zbiory borówek będą mniejsze niż w ubiegłym sezonie. - Nowsze, ciekawsze odmiany borówek – np. Chandler - ucierpiały po zimie i w trakcie wiosennych przymrozków i tam straty są ogromne. Odmiany pewne, takie jak BlueCrop plonują na niezmienionym poziomie, także zabezpieczymy popyt odbiorców – zarówno krajowych, jak i zagranicznych – mówi Ireneusz Komorowski.

- Spodziewamy się także wyższych cen, ale trudno powiedzieć czy to się potwierdzi. Tzw. dołek BlueCropowy, kiedy w pełnię owocowania wchodzi ta odmiana, na pewno przyniesie wyrównanie cen. To wpłynie na wzrost konsumpcji w kraju w tym czasie – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM