Prezes Milbor: Konieczny jest rozwój współpracy między producentami borówki

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 21 września 2016 10:06

Prezes Milbor: Konieczny jest rozwój współpracy między producentami borówki Pior Milewski, prezes zarządu firmy Milbor; fot. P.Pawłowski (ŻelaznaStudio)

U nas sezon borówkowy jeszcze trwa chociaż ilości które zbieramy są niewielkie i wszystko trafia już na rynek lokalny. Dla tych którzy mieli owoce sezon był bardzo udany. Ceny były przez większość sezonu na wysokim poziomie, a tradycyjny „dołek bluecropowy" trwał tylko tydzień – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Piotr Milewski, prezes zarządu firmy Milbor.

- Wydaje mi się, że można było tego uniknąć, bo owoców nie było wcale dużo w tym czasie. Sezon w Polsce był przyspieszony więc szczyt produkcji rozminął się z prognozami brytyjskich sieci handlowych, które zaplanowały promocję bazując na danych historycznych, czyli o tydzień za późno. Wykorzystali to pośrednicy i importerzy, którzy widząc co się dzieje wymusili spadek cen – tłumaczy.

Dodaje, że po tygodniu okazało się, że owoców jednak brakuje, w związku z czym ceny dość szybko odbiły. - Wydaje mi się, że dużym problemem jest rozdrobnienie produkcji i brak komunikacji między plantatorami co skutkuje dużo większymi wahnięciami cen niż wynika to z faktycznej podaży. Moim zdaniem konieczny jest rozwój współpracy między producentami na wzór zachodni. Taki był cel założonej przez nas w tym roku kooperatywy CoRe FS – mówi Piotr Milewski.

- W drugiej połowie sezonu zaczęły się pojawiać problemy z jakością, co w połączeniu z brakami na późnych odmianach spowodowało szybsze wygaszanie eksportu. My ostatnie transporty wysłaliśmy w pierwszym tygodniu września – dodaje.

Milewski przyznaje, że na razie jest za wcześnie jest aby podsumować wielkość zbiorów. - Według moich szacunków, mogło być ok 15-20 proc. mniej owoców niż w zeszłym roku, który też nie należał do rekordowych – podsumował prezes firmy Milbor.

Milbor Sp. z o.o. od ponad 10 lat uprawia borówki w powiecie płońskim na Mazowszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM