Prezes KSPCP: Przyszłość rynku czarnej porzeczki to wysoka jakość i odpowiednia struktura odmianowa

Autor: Sylwia Sałyga, sadyogrody.pl 16 kwietnia 2018 10:03

Prezes KSPCP: Przyszłość rynku czarnej porzeczki to wysoka jakość i odpowiednia struktura odmianowa fot. shutterstock

Od czego zależy dostępność wysokiej jakości surowca dla potrzeb przemysłu przetwórczego?  Od struktury odmianowej na plantacjach - jest to najważniejsza rzecz, o której decyduje rolnik. Jednak jedynie w momencie podjęcia współpracy na linii rolnik – zakład przetwórczy można mówić o produkcji owoców o wysokiej jakości, na które będzie zapotrzebowanie – mówił dr Piotr Baryła, Prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki.

W Polsce zdecydowana większość owoców produkowana jest dla potrzeb przemysłu przetwórczego. Według danych IERiGŻ – PIB największe znaczenie w produkcji przetworów owocowych mają owoce mrożone i zagęszczone soki owocowe. W sezonie 2016/2017 łączny udział tych produktów wyniósł około 74% całkowitego wolumenu produkcji przetworów.

- W przypadku niektórych gatunków owoców potrzeby przemysłu przetwórczego są jasno sprecyzowane - jeśli chodzi o jabłka to potrzebne są owoce na koncentrat charakteryzujące się dużą kwasowością. Natomiast jeśli mowa o czarnej porzeczce to chciałbym przedstawić zalecenia dotyczące między innymi odmian, na które istnieje zapotrzebowanie w przetwórstwie. Do mrożenia najlepsze są odmiany o wysokiej jędrności owoców, dużej zawartości suchej masy oraz dużej zawartości antocyjanów – informował dr Piotr Baryła podczas konferencji dotyczącej zagadnień surowcowych, organizowanej przez firmę Bayer.

Prawie 97% całej produkcji światowej czarnych porzeczek przypada na Europę. Polska jest niekwestionowanym liderem w produkcji porzeczek na rynku europejskim, według danych w 2016 oku Polska odpowiadała za 71,9% produkcji w krajach UE. Jednak porzeczki nie są owocami o znaczeniu globalnym w porównaniu do pozostałych owoców jagodowych.

W 2017 roku powierzchnia upraw sadowniczych wynosiła w Polsce 379 tyś. ha z czego 30 tyś. ha przypadało na porzeczki czarne. Jeśli chodzi o wielkość  produkcji jest ona względnie stabilna i wynosi około 130 tys. ton.

- Jednak coraz większa liczba producentów zaczyna zdawać sobie sprawę z nadprodukcji tego owocu w naszym kraju. Badając rynek światowy stwierdza się, że bezpieczna ilość wyprodukowanych owoców, która nie pozwala na wahania cenowe wynosi około 100 tyś ton. Od 2013 roku cena porzeczek spadała i osiągnęła bardzo niski poziom co powoduje, że produkcja porzeczki czarnej od wielu lat jest nie opłacalna – zaznaczył Piotr Baryła.

W Polsce 50% obecnych plantacji czarnej porzeczki stanowi odmiana „Tisel”, która z punktu widzenia producenta jest najbardziej opłacalna, gdyż jest bardzo plenna, odporna na choroby i szkodniki. Jednak dla przemysłu zamrażalniczego zupełnie nieprzydatna.

- Niska opłacalność produkcji doprowadziła do nasadzeń odmian o wysokim plonie. Wina leży po obu stronach, producentów i przetwórców. Należy ograniczyć obecność tej odmiany na rynku, gdyż nie nadaje się ona ani do mrożenia, ani na produkcję koncentratu wysokiej jakości. I tylko poprzez współpracę rolników i zakładów przetwórczych można to osiągnąć – apelował prelegent.

Niezbędna jest wysoka jakość owoców i dostosowana struktura odmianowa do potrzeb odbiorców. Jest to możliwe tylko przy wzajemnej współpracy producentów i zakładów przetwórczych. Dla przetwórstwa na mrożenie najlepszymi odmianami porzeczki czarnej o wysokiej przydatności są min.: „Ben Conan”, „Ben Hope”, „Tihope” jak i „Tiben” czy „Ruben”. Są to odmiany o średniej i późnej porze dojrzewania ale o niższym plonie. Ich parametry fizyko chemiczne są najlepsze i dają wysokiej jakości koncentrat.

Prezes Stowarzyszenia zaznaczył, że ważnym aspektem jest szkolenie producentów porzeczek w ramach środków ochrony roślin. Jeśli dochodzi do przekroczeń ś.o.r. to wynikają one tylko i wyłącznie z małego doświadczenia plantatorów na temat prawidłowego stosowania środków ochrony. Niezwykle ważne jest dokumentowanie pochodzenia surowca, które w każdej chwili pozwoli na identyfikację towarów.

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM