Prezes KSPCP: Proponowane kontrakty na dostawę porzeczki są drwiną z producentów

Autor: www.sadyogrody.pl/KSPCP 27 sierpnia 2015 14:17

Prezes KSPCP: Proponowane kontrakty na dostawę porzeczki są drwiną z producentów Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek stara się rozwiązać co rok powracający problem niskich cen skupu owoców/ fot. shutterstock

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek stara się rozwiązać co roku powracający problem niskich cen skupu owoców. Działań ze strony Stowarzyszenia w tym sezonie było wiele, jednak jak się okazuje, tak jak i w zeszłym roku dla plantatorów ma zostać przyznana pomoc w ramach de minimis. Według zarządu KSPCP nie jest to rozwiązanie problemu. Aby ustalić o ile powinna zostać zmniejszona produkcja czarnej porzeczki oraz dowiedzieć się dlaczego ceny owoców aronii w dalszym ciągu są bardzo niskie, Stowarzyszenie wystosowało list do Krajowej Unii Producentów Soków oraz Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw.

Jak pisze w liście Wiesław Błocki, prezes zarządu KSPCP, organizacja czyni starania o instrumenty ekonomiczne pozwalające na zmniejszenie powierzchni nasadzeń tej rośliny w Polsce. – O tym, że takie działanie jest konieczne świadczy wypowiedź rzecznika KUPS, według którego to nadwyżka produkcji, zapasu koncentratu i mrożonek oraz kłopoty ze sprzedażą zakupionego towaru są przyczyną niskich cen skupu – dodaje.

- Podobna sytuacja wytworzyła się w skupie aronii. Fala wysokich temperatur oraz susza spowodowały, że spodziewanego dobrego plonu już nie ma, a zasuszonych pozostałości owoców nie da się dostępnym sprzętem zebrać bez uszkodzenia. Po wielokrotnych próbach zbioru tych owoców, zostają one na krzewach, ponieważ kombajny są w stanie otrząsnąć zaledwie 15-20 proc. plonu a ceny są o połowę niższe niż w zeszłym roku. Są to w dodatku ceny ustalone przez zakłady przetwórcze jeszcze przed upałami oraz suszą i do dzisiaj nie są korygowane w górę ze względu na brak tego owocu na rynku – zaznacza w liście prezes KSPCP.

Wiesław Błocki przyznaje, że wielu członków KSPCP poza porzeczką uprawia aronię a ich sytuacja finansowa pogarsza się z dnia na dzień. – Pytamy więc dlaczego tak się dzieje, jakie są prawdziwe powody, dla których ta cena jest nadal utrzymywana na tak niskim poziomie, bez względu na to, że owoców jest coraz mniej? – pyta w piśmie.

- Proponowane obecnie przez niektóre zakłady przetwórcze 2-3 letnie kontrakty na dostawę owoców porzeczki czarnej w wysokości 1 zł/kg są czystą drwiną z producentów, wyrazem bezwzględnego niewolniczego wręcz ich wyzysku, a głoszone hasła o współpracy w stabilizacji rynku tych owoców – czystym pustosłowiem – apeluje Błocki.

Zdaniem członków i zarządu Stowarzyszenia, przez ostatnie dwa sezony zakłady przetwórcze stosowały tak niskie ceny celowo, przygotowując grunt do podpisania umów z cenami, których poziom zagwarantuje im wysokie zyski na najbliższe lata.

- Takim praktykom mówimy zdecydowanie nie i użyjemy wszelkich dostępnych form sprzeciwu, by bronić już nie tylko przed bankructwem nasze gospodarstwa, ale również naszą i naszych rodzin godność – zaznaczył Błocki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM