Prezes Grupy Idealsad: Trudno oczekiwać gwałtownego wzrostu cen jabłek w nowym sezonie

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 sierpnia 2016 10:13

Prezes Grupy Idealsad: Trudno oczekiwać gwałtownego wzrostu cen jabłek w nowym sezonie fot. shutterstock.com

- W kolejnym sezonie nie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu cen jabłek. Za owoce „prosto z drzewa” czy przechowalni sadownicy będą uzyskiwać podobną cenę - wzrost cen może jedynie rekompensować koszty specjalistycznego przechowywania – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Janusz Kubiak, prezes zarządu Grupy Producenckiej Idealsad Sp. z o.o., k. Sochaczewa.

Zdaniem prezesa grupy Idealsad, ceny w dużej mierze będą zależeć od wielkości zbiorów i jakości jabłek. - Według prognoz zbiory w tym roku mogą przekroczyć 4 mln ton, ale do końca sezonu jeszcze bardzo daleko i te plony mogą być inne od oczekiwanych. Część owoców już została dotknięta gradem, a problemem mogą być również ordzawienia, czy oparzenia słoneczne, co przełoży się na jakość handlową jabłek i znacznie utrudni ich sprzedaż po korzystnych cenach – dodaje.

Jak mówi Janusz Kubiak, wszystkie jabłka z poprzedniego sezonu w grupie producenckiej Idealsad zostały zagospodarowane. - Celowo używam zwrotu „zagospodarowane”, ponieważ oferowane poziomy cenowe za jabłka mocno odbiegały od oczekiwań producentów. Kwestia zaspokojenia przynajmniej kosztów produkcji wciąż pozostaje otwarta – komentuje prezes.

- W opinii eksperta, rynek rosyjski już nie będzie dla polskich sadowników taki sam, jak sprzed embarga. - Dopóki konsumenci w Rosji będą chcieli spożywać jabłka słabszej jakości to ich rynek lokalny „odpowie” na to zapotrzebowanie. Na Zachodzie Europy, jak również w naszym kraju standardy odnośnie jakości mocno się podnoszą i już niedługo nie będziemy produkować jabłek złej jakości, gdyż nie będzie to opłacalne – dodaje.

W grupie Idealsad rocznie sprzedawanych jest około 14 tys. ton jabłek. Główne kierunki eksportu to kraje Unii Europejskiej. - Jabłka wysyłamy od Hiszpanii po Białoruś. Naszymi odbiorcami są również kraje nad Morzem Śródziemnym – mówi prezes.

- Najbardziej oczekiwaną przez rynek odmianą jest 'Ṥampion' pod warunkiem wysokiej jędrności, 'Ligol' jeśli jest wybarwiony, a 'Gala' prążkowana. Jeśli będą nadal ciepłe lata 'Idared' będzie zawierał więcej cukrów prostych i będzie smaczniejszy. Zaakceptowane przez rynek nowe odmiany dopóki nie osiągną granicy 8 proc. podaży zawsze będą atrakcyjne, przykładem jest 'Jonaprince' - zaznacza Janusz Kubiak.

Grupa Producencka Idealsad została założona w 2005 roku i zrzesza 33 sadowników z centralnej Polski. Siedziba spółki zlokalizowana jest w miejscowości Kamieńszczyzna k. Sochaczewa. Wszystkie owoce - jabłka, gruszki, wiśnie, śliwki, czarna porzeczka, aronia i agrest produkowane są zgodnie z zasadami IP i podlegają certyfikacji GlobalGap.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM