Prezes Döhlera: Trudno o wiarygodne prognozy zbiorów jabłek

Autor: www.sadyogrody.pl 28 sierpnia 2015 11:24

Prezes Döhlera: Trudno o wiarygodne prognozy zbiorów jabłek Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Sp. z o.o.; fot. PTWP / ŻelaznaStudio

- Nie mamy wiarygodnych danych dotyczących wielkości zbiorów jabłek w Posce, ponieważ z tego co pokazuje czy prognozuje GUS, tzw. eksperci branży sadowniczej i eksperci branży przetwórczej, różnica jest rzędu 700 tys. ton rocznie. Także ciężko jest opierać jakąkolwiek strategię na takich prognozach - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Spółka z o.o.

- My nie mamy bazy do szacunków, nie wiemy ile dokładnie w Polsce jest hektarów sadów. Mówi się o 195 tys. ha. Wiemy, że bardzo duża ilość drzewek - około 25 mln rocznie - jest sprzedawana w polskich szkółkach. Cały czas drzewka są sadzone, zakładane są nowe sady po 100-150 ha, wymienia się stare nasadzenia na nowe - dodaje Piotr Podoba.

Jak dodaje, monitoringiem rozwoju sadownictwa w Polsce powinny zajmować się regionalne ODR-y (oddziały doradztwa rolniczego). - Jednak nikt z nie wizytuje sadów, nie liczy zawiązków czy też jabłek. A to jest jedyna metoda oszacowania zbiorów, porównywanie rok do roku jak wygląda to samo drzewo. My jako Krajowa Unia Producentów Soków próbowaliśmy podjąć z GUS-em rozmowy. Pracownicy ODR, oprócz produkcji sadowniczej, zajmują się także monitoringiem upraw ziemniaków, pomidorów i innych owoców czy warzyw produkowanych w Polsce - komentuje prezes Döhlera.

Firma Döhler Sp. z o.o. ma cztery zakłady produkcyjne w Polsce w takich miejscach jak - Nowe Kozietuły, Tarczyn, Alpex w Łęczeszycach oraz firmę Polkon w Jasienicy koło Sandomierza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM