Praska Giełda Spożywcza: Ceny warzyw i owoców dawno nie były tak niskie

Autor: www.sadyogrody.pl 28 listopada 2014 11:06

Praska Giełda Spożywcza: Ceny warzyw i owoców dawno nie były tak niskie Janusz Dąbrowski, dyrektor promocji Praskiej Giełdy Spożywczej.

- W ciągu ostatnich dwóch tygodni ceny większości warzyw spod osłon dostępnych na Praskiej Giełdzie Spożywczej zdrożały średnio o 10-20 proc. Jednak patrząc szerzej ceny owoców i warzyw są obecnie u nas najtańsze od kilku lat - mówi dla serwisu www.portalspozywczy.pl Janusz Dąbrowski, dyrektor promocji Praskiej Giełdy Spożywczej.

Od początku listopada na Praskiej Giełdzie Spożywczej ceny warzyw spod osłon podrożały. Cena pieczarek w tym czasie wzrosła średnio z 4 do 5 zł/kg, pomidorów średnio z 5,50 zł do 6 zł/kg a sałaty masłowej średnio z 2,20 zł do 2,40 zł. Zdaniem Janusza Dąbrowskiego jest to związane ze zmianą pogody, ochłodzeniem i co za tym idzie ze zwiększonymi wydatkami na energię.

- Jeśli jednak porównamy ceny owoców i warzyw do ubiegłorocznych i tych z 2012 r. to okazuje się, że tak niskich cen jak obecnie nie było od lat. Rok 2013 był z kolei najdroższy w historii - twierdzi Janusz Dąbrowski.

Obecnie ziemniaki na PGS kosztują średnio 0,35 zł/kg, podczas gdy rok temu kosztowały 1,10 zł a dwa lata temu 0,54 zł. Za 1 kg marchwi trzeba zapłacić dzisiaj średnio 0,70 zł, rok temu kosztowała ona średnio 1 zł a dwa lata temu 0,90 zł. Kapusta biała kosztuje obecnie średnio 40 groszy, rok temu kosztowała 75 groszy a w 2013 r. trzeba było za nią zapłacić 1,50 zł.

Podobnie jest z owocami. Obecnie za jabłka na PGS trzeba zapłacić średnio 1 zł/kg, podczas gdy rok temu owoce te kosztowały 2 zł/kg a w 2012 r. 1,40 zł/kg. Gruszki kosztują średnio 3,50 zł/kg, a rok temu kosztowały średnio 4,50 zł/kg.

- Bardzo niskie ceny owoców i warzyw to w dużym stopniu skutek embarga na wwóz tych towarów na teren Rosji - dodaje dyrektor promocji Praskiej Giełdy Spożywczej.

Owoce i warzywa dostępne na Praskiej Giełdzie Spożywczej pochodzą od lokalnych producentów z takich miejsc jak m.in.: Góra Kalwaria, Zakroczym, okolice Mińska Mazowieckiego oraz Janowa k. Otwocka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM