Powierzchnia upraw winorośli w Polsce może sięgać już ok. 280 ha

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 05 października 2016 15:35

Powierzchnia upraw winorośli w Polsce może sięgać już ok. 280 ha fot. pixabay.com

W Polsce w ciągu 5 lat liczba winnic wzrosła o 660 proc. Tegoroczne zbiory mogą znacząco przekroczyć 10 tys. kwintali – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W Polsce z roku na rok przybywa nowych winnic, a już istniejące zwiększają powierzchnię. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna za ARR, obecnie funkcjonują 152 winnice – o ponad 47 proc. więcej niż w końcu 2015 r. Powierzchnia upraw winorośli w naszym kraju może sięgać już ok. 280 ha. Rośnie także popyt na rodzime trunki. Wynika to m.in. z większego zainteresowania społeczeństwa produktami regionalnymi oraz alkoholami o mniejszej zawartości procentów.

Mimo że nasz klimat nie jest aż tak sprzyjający, jak we Francji czy Hiszpanii, przybywa osób chcących spróbować swoich sił uprawie winorośli – komentuje coraz większe zainteresowanie tym tematem Anna Kalinowska z Polskiej Rady Winiarstwa.

Popyt na polskie wino wzrasta zarówno w Polsce, jak i za granicą. Do polskich win coraz bardziej przekonują się sieci handlowe i restauracje. Gwałtownie rośnie również eksport tych trunków. W pierwszym półroczu wartość eksportu zwiększyła się o 77,8 proc, do 16,6 mln zł. Jeśli ta dynamika się utrzyma, ten rok będzie rekordowy pod względem sprzedaży zagranicznej win ze świeżych winogron. 

Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM