Porzeczkoagrest – perspektywy uprawy towarowej w Polsce

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 29 grudnia 2015 09:51

Porzeczkoagrest – perspektywy uprawy towarowej w Polsce Owoce porzeczkoagrestu łączą w sobie smak porzeczek i agrestu/ fot. shutterstock.com

Porzeczkoagrest uprawiany jest w naszym kraju na niewielką skalę, przeważnie amatorsko. Gatunek ten spośród krzewów jagodowych wyróżnia się atrakcyjnymi owocami, które łączą w sobie smak porzeczek i agrestu. Czy porzeczkoagrest ma szansę zaistnienia na polskim rynku sadowniczym?

Porzeczkoagrest cechuje się silnym wzrostem - posiada sztywne, wzniesione, bezkolcowe pędy. Pod uprawę warto wybierać gleby żyzne, zasobne w próchnicę i umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym. Wymagania klimatyczne porzeczkoagrestu są niewielkie, jednak wysokie plony można uzyskać na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Gatunek ten uznawany jest za odporny na mróz.

W uprawie tego gatunku ważnym zabiegiem agrotechnicznym jest cięcie - z krzewów należy usuwać wszystkie pędy uszkodzone, z objawami chorób i szkodników, bądź nadmiernie zagęszczone i pokładające się ku ziemi. Odpowiednie przeprowadzone cięcie wpływa na obfite plonowanie roślin. Na rynku oferowane są również odmiany porzeczkoagrestu prowadzone w formie piennej.

W sprzedaży dostępna jest odmiana 'Croma' o ciemnofioletowych owocach, pokrytych delikatnym nalotem. Z uwagi na ich słodki smak mogą być spożywane w stanie świeżym, jak również przeznaczane są do wyrobu przetworów. Natomiast owoce odmiany 'Josta' w fazie dojrzałości zbiorczej stają się czarne z fioletowym nalotem. W smaku są bardziej kwaśne niż odmiana 'Croma', dlatego kierowane są przeważnie do przetwórstwa.

Porzeczkoagrest w niewielkim stopniu jest porażany przez choroby i szkodniki, lecz zagrożeniem może być mączniak agrestu, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, opadzina liści czy wielkopąkowiec porzeczkowy i mszyce. W okresach suszy wskazane jest nawadnianie plantacji, szczególnie podczas dojrzewania owoców. Poprzez ściółkowanie można ograniczyć straty wody oraz nadmierny rozwój chwastów.

Owoce porzeczkoagrestu osiągają dojrzałość zbiorczą w lipcu. Z jednego krzewu można zebrać około 3-5 kg jagód, w zależności od warunków uprawy i doboru odmiany. W porównaniu do porzeczek - owoce tego gatunku mogą być dwukrotnie, bądź nawet trzykrotnie większe. Porzeczkoagrest może stanowić dodatek w uprawie towarowej agrestu oraz kolorowych porzeczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM