Polski rynek wiśni na zakręcie

Autor: Puls Biznesu 02 września 2015 09:49

Polski rynek wiśni na zakręcie Pogarsza się sytuacja finansowa producentów wiśni; fot. shutterstock.com

Uprawa wiśni w Polsce ma przed sobą coraz gorsze perspektywy. Pogarsza się sytuacja finansowa producentów, a polskim wiśniom zagrażają kolejne kraje-producenci, czyli Turcja i Serbia. Przyczyna obecnych zawirowań jest zamknięcie rosyjskiego rynku na polskie owoce mrożone - donosi "Puls Biznesu".

Jak podaje "Puls Biznesu", już w zeszłym roku producenci wiśni wraz z producentami czarnej porzeczki alarmowali, że ich sytuacja finansowa jest dramatyczna. W tym roku ceny wiśni w skupie były o ponad 20 proc. wyższe niż w poprzednim. To zasługa tego, że pod koniec poprzedniego zaczęło brakować surowca, bo rolnicy ze względu na niskie ceny w skupie zdecydowali się nie zbierać owoców. 

Jak podaje dr Bożena Nosecka z IERiGŻ na łamach "PB", jesteśmy wraz z Turcją największym światowym producentem, po Rosji, z tym, że ona produkuje na własne potrzeby. Nasz udział w światowej produkcji to około 15 proc., w unijnej - 60 proc. 

Większość z zebranych 180 tys. ton wiśni trafia do mrożenia, a czołowym odbiorcą polskich mrożonych wiśni była Rosja, która kupiła ich 14 tys. ton. Wyprzedzili ją tylko Niemcy — 21 tys. ton. Wraz z wprowadzeniem embarga rosyjski rynek zamknął się na mrożonki. Znaleźliśmy jednak inny rynek - Białoruś.

Zdaniem dr Noseckiej, trudno myśleć o zwiększeniu sprzedaży bez dostępu do Rosji. Zwłaszcza że na unijnym rynku coraz mocniej depczą nam po piętach Serbowie.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM