Polska znaczącym producentem owoców jagodowych w UE

Autor: www.sadyogrody.pl / pr 23 czerwca 2015 09:26

Polska znaczącym producentem owoców jagodowych w UE fot. shutterstock

Polska jest potentatem w produkcji owoców jagodowych w UE oraz znaczącym producentem globalnym. W 2013 roku produkcja owoców jagodowych na świecie według ostatnich danych FAO osiągnęła poziom 11 012 811,20 ton. Ponad 25 proc. całości zbiorów zostało wyprodukowanych na kontynencie europejskim, w tym głównie w krajach członkowskich Unii Europejskiej (szacunki na podstawie danych FAO).

Polska zajmuje czołowe miejsce w produkcji owoców jagodowych w Europie. Od ponad 40 lat uprawa roślin jagodowych odgrywa w tym kraju bardzo ważną rolę, a średnia roczna produkcja kształtuje się na poziomie około 500 tys. ton, co stanowi 15 proc. produkcji wszystkich owoców. Towarową produkcją owoców jagodowych zajmuje się co najmniej 300 tysięcy polskich gospodarstw, a ich przetwarzaniem 284 zakłady, w których zatrudnione jest 23 000 osób.

W krajach Unii Europejskiej, Polska jest od kilku lat największym producentem maliny i porzeczki czarnej oraz znaczącym graczem w produkcji truskawek i borówki wysokiej,  o powierzchni plantacji 125 tys. hektarów (31 proc. upraw sadowniczych). Łącznie w 5 ostatnich latach wyeksportowano do krajów UE około 225 tys. ton świeżych owoców jagodowych o wartości 240 mln euro.

Silne strony uprawy roślin jagodowych w Polsce to przede wszystkim korzystne uwarunkowania klimatyczne oraz ekonomiczne, wysoki potencjał produkcyjny krajowych plantacji, duża liczba gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji owoców jagodowych, w tym owoców wysokiej jakości oraz duże możliwości przerobowe zakładów przetwórczych działających w Polsce. Co istotne, zauważa się również wzrost zapotrzebowania na świeże i przetworzone owoce jagodowe na rynkach europejskich oraz dobrą pozycję polskich dostawców na tych rynkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM