Polska nie jest już liderem produkcji borówki w Europie. Wyprzedziła nas Hiszpania

Autor: www.sadyogrody.pl / freshplaza.com 12 stycznia 2017 08:33

Polska nie jest już liderem produkcji borówki w Europie. Wyprzedziła nas Hiszpania fot. pixabay.com

Polska już nie jest europejskim liderem w produkcji borówki. Według ostatniego raportu Blueberry International Organization (IBO), wyprzedziła nas Hiszpania, gdzie w wzrost produkcji w 2016 r. przyniósł ogólny wynik zbiorów na poziomie 28,35 tys. ton. Polska zanotowała spadek zbiorów do 12 tys. ton - podał serwis freshplaza.com.

Piotr Milewski, dyrektor generalny w firmie Milbor, która jest producentem borówki w regionie Mazowsza, podkreśla na łamach serwisu freshplaza.com, że chociaż nowe nasadzenia jagodowe w Polsce są nadal bardzo wysokie, Hiszpania rozwija się w znacznie szybszym tempie. Ma to duży związek z różnicą klimatów obu krajów. Okres wegetacyjny w Polsce jest znacznie krótszy ze względu na zimę, w przeciwieństwie do południowej Hiszpanii, gdzie, dzięki pogodzie, rośliny rosną i wchodzą w pełne owocowanie znacznie szybciej.

Jak zauważa Piotr Milewski, zwiększają też inwestycje w uprawę borówek w Hiszpanii, jednak owoce z tego kraju nie stanowią konkurencji ze względu na inne okresy ich podaży. Zbiory w regionie Huelva trwają od marca do czerwca, podczas gdy w Polsce sezon startuje w lipcu. 

Jego zdaniem, klimat wpływa także na większe straty na plantacjach w Polsce. Podaje przykłady silnego mrozu na początku 2016 roku, który zniszczył wiele pąków, zwłaszcza w późniejszych odmian, które nie weszły w stan uśpienia. To tylko pogłębiło straty na wielu plantacjach osłabionych po suszy latem 2015 roku. Także na początku 2017 roku silny mróz nawiedził plantację, więc trudno jest przewidzieć jak sytuacja będzie się kształtować w nadchodzącym sezonie.

Piotr Milewski twierdzi, że Polsce ciężko będzie odzyskać pozycję lidera na europejskim rynku borówki i pokonać Hiszpanię. - Uważam, że Polska pozostanie drugim producentem i dużym dostawcą tych owoców na rynki Europy Północnej - dodaje na łamach freshplaza.com.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM