Polska borówka za droga na przetwory. Owoce trafiają na rynki zagraniczne

Autor: Fakt.pl 05 marca 2018 09:46

Polska borówka za droga na przetwory. Owoce trafiają na rynki zagraniczne fot. pixabay.com

Borówki są najsmaczniejsze świeże, ale w takiej formie nie przetrwają długo. Świeże soki są kosztowne. Zamrożone owoce zaś łatwo przetworzyć. W Stanach popularne są suszone borówki, u nas jeszcze nie. Robi się też z niej wino owocowe, smakiem bardzo przypominające to z winogron – czytamy w Fakcie.

Nasza borówka to pierwszy gatunek. Za droga na przetwory. Sprzedawana jest zagranicę jako towar deserowy, czyli jest zjadana w postaci świeżych owoców - mówi Lucyna Zawada, która ma udział w 3 plantacjach borówki w Budach Głogowskich, Bratkowicach Piaski i Bratkowicach Czekaj.

Polacy coraz częściej doceniają borówkę. Wciąż nie kupują jednak zbyt dużo – traktując ją jako owoce luksusowe, od święta. W Polsce borówkę kupuje klient raczej z bogatszym portfelem i świadomy jej zdrowotnych właściwości. Propagowaniu wiedzy o niej ma służyć podjęta 2 lata temu wśród plantatorów inicjatywa Dnia Polskiej Borówki, który przypada 1 lipca.

- Nasza plantacja od lat współpracuje z odbiorcą z Wielkiej Brytanii, ale zaczynają się do nas zgłaszać nowi - z Holandii, Niemiec. Jakość naszych owoców jest wyjątkowa. Potwierdzają to goście, którzy nas odwiedzają. Ostatnio pewien Chilijczyk (a Chile to rosnący potentat na rynku borówkowym) zapewniał, że był na wielu plantacjach w Polsce, a takich pięknych owoców jak u nas nie widział. Sadzonki zostały sprowadzone z ojczyzny borówki wysokiej - Stanów Zjednoczonych - mówi Magda Osip Pokrywka.

Czytaj więcej: Fakt.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM