PARTNER SERWISU

Polana zatrudni 1,5 tys. pracowników do zbioru borówek na Pomorzu

Autor: Głos Koszaliński 23 maja 2016 10:26

Polana zatrudni 1,5 tys. pracowników do zbioru borówek na Pomorzu fot. shutterstock.com

Największa na Pomorzu i jedna z największych w Europie plantacja borówek w Żelimusze należąca do firmy Polana szykuje się do zbiorów. Potrzeba nawet 1.500 pracowników. Nabór chętnych do pracy już się więc rozpoczął, choć do zbiorów borówki pozostały jeszcze niecałe dwa miesiące- podał serwis "Głosu Koszalińskiego".

Zbiór jest prowadzony w systemie akordowym, więc wynagrodzenie zależy tylko od zbierającego. Firma - właścicielem plantacji jest spółka Polana - płaci za każdą zebraną skrzynkę borówek 8 złotych. Średnio zbiera się 10 - 12 takich skrzynek dziennie. Rekordziści potrafią jednak osiągnąć wynik nawet 25 skrzynek w ciągu jednego dnia. Średnio można tu zarobić 80 - 100 złotych dziennie.

Plantacja w Żelimusze jest jedną z trzech w Polsce, które należą do spółki Polana. Plantacja liczy ponad 200 hektarów powierzchni, z czego około 150 hektarów obsadzonych jest borówką. Firma, oprócz tej w Żelimusze, posiada jeszcze plantacje w województwie lubelskim i pomorskim. Łączna powierzchnia gruntów należących do Polany to aż 500 hektarów. Polana jest ściśle związana z firmą Winterwood Farms w Wielkiej Brytanii, która jest głównym odbiorcą borówek. Jej właścicielem jest Stephen Taylor, który jest również właścicielem dwóch plantacji w Wielkiej Brytanii oraz współwłaścicielem plantacji w RPA.

Więcej w serwisie gk24.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE