Podkarpackie: Ogrodnicy przerażeni ochłodzeniem. Na części drzew owoce nie zawiążą

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 19 kwietnia 2017 15:27

Podkarpackie: Ogrodnicy przerażeni ochłodzeniem. Na części drzew owoce nie zawiążą fot. shutterstock

Rolnicy i plantatorzy z Podkarpacia są przerażeni nagłym ochłodzeniem. Zapowiadane przez synoptyków nocne przymrozki to dramat dla ich plantacji. Ostatnie minusowe temperatury już doprowadziły do obumarcia kwiatów kwitnących właśnie czereśni, moreli i porzeczek. To oznacza, że nie zawiążą się owoce - informuje strefaagro.pl.

Kwietniowe nocne przymrozki najgroźniejsze są dla drzew mało odpornych na mróz i wcześnie rozpoczynających kwitnienie. Takimi są: morela, brzoskwinia, czereśnia i śliwa. Mniej wrażliwe na chłód są jabłonie, grusze i wiśnie.

Wśród krzewów owocowych najbardziej podatne na przymrozki są porzeczki czerwone i czarne. Wiosenne przymrozki zniszczą też kwiaty truskawek.

- Rośliny sadownicze, które rozpoczęły właśnie wegetację, straciły odporność na niskie temperatury - mówi Anna Cieszyńska z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. - Wrażliwymi na przymrozki częściami drzew i krzewów owocowych są pąki kwiatowe, kwiaty, zwłaszcza ich słupki oraz zawiązki owocowe. W efekcie tych uszkodzeń spowodowanych przez przymrozki, plony będą niższe, a owoce jakościowo gorsze. Przy dużym spadku temperatur może nastąpić całkowite zniszczenie kwiatostanów - wyjaśnia ekspert.

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM