Początek sezonu jabłkowego zapowiada się obiecująco

Autor: Agrobiznes w TVP 18 września 2015 16:16

Początek sezonu jabłkowego zapowiada się obiecująco Pomimo tego, że jabłek będzie mniej niż szacowano, sezon zapowiada się obiecująco/ fot. shutterstock

Jeszcze w lipcu zbiory owoców zapowiadały się rekordowo, ale nadeszła susza i już wiadomo, że jabłek zbierzemy najwyżej 3 mln ton. Choć jabłek będzie mniej niż prognozowano, to początek sezonu zapowiada się obiecująco – podaje Agrobiznes w TVP.

3 mln ton to i tak bardzo dobry wynik i zasługa nawadniania sadów. Trwa już zbiór wczesnych odmian takich jak ‘Gala’ czy ‘Lobo’. Jeśli pogoda dopisze, pod koniec września sadownicy zaczną zbierać ‘Jonagoldy’.

Jak na razie bardzo dobre są również ceny. Teraz za kilogram owoców deserowych pierwszej klasy można dostać około 1,5 zł. Za jabłka odmiany ‘Gala’ – 1,70 zł/kg.

Owoce ładnie się wybarwiają ale są mniejsze niż przed rokiem. Do tego po okresie braku wody teraz, tam gdzie zrobiło się wilgotno – pękają.

Za jabłka przeznaczone do przetwórstwa w punktach skupy można dostać około 0,40 zł/kg. Za owoce dostarczone do zakładu 0,50 zł/kg.

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM