Plantatorzy zastanawiają się nad przyszłością czarnej porzeczki

Autor: Agrobiznes w TVP 28 lipca 2017 09:06

Plantatorzy zastanawiają się nad przyszłością czarnej porzeczki fot. shutterstock.com

"Trzeba zacząć likwidować czarną porzeczkę, a nie narzekać. Zostawić kawałek, zadbać o niego a na reszcie pola zasadzić co innego." "Dziwna sprawa z tym dosadzaniem krzewów, jakby nie kalkulować, do czarnych porzeczek trzeba dokładać a i tak ludzie dosadzają" - takie głosy pojawiają się na forach internetowych – informuje Agrobiznes w TVP.

Ale są też i mocniejsze stwierdzenia - że nawet jeśli połowa plantacji wymarzłaby, to i tak nie uratuje to sytuacji plantatorów. Wciąż jesteśmy największym na świecie producentem czarnych porzeczek. Wysoka podaż, zdecydowanie mniejszy popyt, składają się na nie najlepszy dla rolników wynik. Ostatnie lata podsumowują średnią nie przekraczającą 60 groszy za kilogram tych owoców. A dziś?

Kilogram owoców do mrożenia skupowany jest najczęściej po 90 groszy, to o 7 groszy więcej niż przed tygodniem. I mimo, że ten tydzień w zakładach przetwórczych przynosi wzrost cen, to jednak trudno się spodziewać, że taka tendencja się utrzyma. Według przetwórców, zapasy i mrożonych owoców i koncentratu są na tyle duże, że nie ma obaw o skup. Nawet mimo zdecydowanie mniejszych zbiorów.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM