Plantatorzy mogą zarobić w tym roku na truskawkach, mimo embarga? (video)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 24 czerwca 2015 09:09

Plantatorzy mogą zarobić w tym roku na truskawkach, mimo embarga? (video) Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek; fot. PTWP / ZelaznaStudio (P.Pawłowski)

Polscy plantatorzy stale szukają nowych rynków zbytu dla truskawek. – W 2014 roku wyeksportowaliśmy do Rosji około 20 tys. ton truskawek. W tym roku duże ilości tych owoców idą do krajów bałtyckich, Czech, na Słowację oraz na rynek węgierski czy rumuński - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek.

- Na pewno większa ilość tych owoców jest w tym sezonie eksportowana na Białoruś. Z kolei rynek ukraiński jest raczej marginalny. Niewielkie ilości wysyłamy też do Skandynawii, Finlandii, Szwecji.  Są to rynki, które częściowo rekompensują zamknięty rynek rosyjski - mówi prezes SPT.

W przypadku truskawek przemysłowych utrzymuje się stały trend niskich cen. - Zauważyć można duże uszkodzenia przez wiosenne przymrozki w trakcje kwitnienia. Susza i choroby również wpłynęła na zmniejszenie zbiorów. Opłacalność takiej produkcji jest niewielka – dodaje.

W przypadku odmian deserowych sytuacja wygląda nieco inaczej. – Początek sezonu był bardzo obiecujący. Plantatorzy, którzy zainwestowali w tunele, szklarnie i uprawy przyspieszone, w tym roku mogą zarobić na truskawkach – komentuje Andziak.

Według niego początek sezonu truskawek zbieranych z pola nie był najlepszy. – Ceny były stosunkowo umiarkowane a także w tej chwili ceny powoli spadają. Tegoroczny sezon będzie umiarkowanie dobry dla producentów – zapewnia.

Plantatorzy w tym roku mogą zarobić na truskawkach. – Na pewno zwrócą sobie koszty produkcji i pozostanie im większy czy mniejszy zysk. Słabsi plantatorzy, którzy produkują owoce przemysłowe nie będą mogli marzyć o zadowalających wynikach finansowych - podsumowuje Janusz Andziak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM