Plantatorzy aronii: Nie mamy z czego żyć. Cena została obniżona 3-krotnie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 22 listopada 2016 11:16

Plantatorzy aronii: Nie mamy z czego żyć. Cena została obniżona 3-krotnie Sytuacja plantatorów aronii pogorszyła się w bieżącym roku. / fot. pixabay

Sytuacja plantatorów aronii jest tragiczna. Cena z roku na rok została obniżona 3-krotnie, a każdy z plantatorów ma kredyty, inwestycje, ponadto musi utrzymać plantacje i rodzinę – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Aronii ARONIA POLSKA.

- Przykładowo, jeżeli producent aronii zbiera 10 ton z hektara i ma jej 10 hektarów. Łącznie zebrał 100 ton owoców czyli otrzymał jakieś 60 tys. zł. W przypadku kiedy trzeba daleko dowozić owoce odchodzi około 15 tys. zł. Zostaje już tylko 45 tys. zł. W sytuacji kiedy producent ma kredyty, rodzinę, dzieci to trzeba się zastanowić z czego ma żyć? Niestety nie da się przeżyć z takich pieniędzy dlatego trzeba z czegoś zrezygnować. Najłatwiej jest zrezygnować z tego co jest im najbardziej niezbędne – odejmują sami sobie bo mają zobowiązania wobec banków, muszą naprawić maszyny i narzędzia na przyszły rok – tłumaczy.

Sytuacja plantatorów aronii pogorszyła się w bieżącym roku. - Dotychczas ceny proponowane przez przetwórstwo były akceptowalne i nie mieliśmy żadnych uwag do największych zakładów przemysłowych. Ten rok zapowiadał się równie stabilne i nie wiedzieć czemu, nagle cena aronii drastycznie spadła. Dlatego musimy się bronić. Do końca nie jest znany powód takiego stanu rzeczy. Jeżeli zakład kupuje surowiec to nie po to, żeby magazynować tylko żeby sprzedać. Jeżeli sprzedaje to znaczy, że jest odbiorca. A jeśli jest odbiorca to są też pieniądze. Nie widać tej różnicy w sklepach i na produkcje finalnym. Ceny są stosunkowo wysokie, tylko producent dostaje mniej – dodaje Karolak.

 Jak mówi, jeżeli tej samej firmie przetwórczej w Niemczech opłaca się dać 50-60 euro centów za gorszą jakościowo aronię, a w Polsce 60 gr za doskonałą aronię to o co chodzi? - Przypuszczam, że chodzi o to, żeby doprowadzić rolnika do parteru. Jednak my się nie damy. Plantatorzy nie chcą blokować zakładów przemysłowych poprzez strajk ale nie powinni być do tego zmuszani – przyznaje.

W Polskich sklepach trudno znaleźć przetwory z aronii. - Nie ma ich, ponieważ nie ma polskiego przemysłu. Wszystko idzie na Zachód i nie dziwie się, że aronia jest eksportowana. Problem jest w tym, co zrobić, żeby część tej produkcji została u nas w kraju. Chcemy współpracować z zagranicznymi koncernami ale na innych zasadach – apeluje.

- Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii wyraża nadzieję na pomoc ze strony ministerstwa rolnictwa. Nie chcemy nikogo poniżać ani wykorzystywać tylko chcemy żyć. Dlaczego stwarza nam się sytuację, która jest nie do przyjęcia? – podsumował prezes KZPA.

Przeczytaj również: Sytuacja plantatorów aronii jest katastrofalna! Producenci oczekują wsparcia rządu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM