Plantacja truskawek na wysokości ponad metra?

Autor: Agrobiznes TVP 09 czerwca 2015 10:41

Plantacja truskawek na wysokości ponad metra? fot. shutterstock

Truskawki rosnące na wysokości ponad metra i pod zadaszeniem? Tak, to możliwe! Podobne uprawy stosuje się bardzo często w Hiszpanii. Do takich oraz innych nowości zachęcać będzie utworzony przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie Instytut Truskawki – podaje Agrobiznes w TVP.

Do tej pory kapryśna pogoda nie rozpieszczała plantatorów truskawek. Zimne noce i deszcz sprawiły , że zbiory na nie okrywanych uprawach opóźniły się, jednak mimo wszystko zapowiadają się dobrze.

Plantatorzy boją się jednak gradu i dalszych opadów deszczu - bo przy dużej wilgoci owoce może zaatakować szara pleśń.

Takich obaw nie mają hiszpańscy rolnicy. I to nie tylko ze względu na południowy klimat, ale również ze względu na nowy sposób uprawy truskawek. Rosną one ponad metr nad ziemią w specjalnych rynnach i pod daszkiem.

Instytut Truskawki proponuje rolnikom takie właśnie, wiszące uprawy. Jak przekonują specjaliści, rolnicy docenią je nie tylko w trakcie zbiorów, kiedy nie trzeba się będzie schylać. Plusów takiej uprawy jest wiele, minus tylko jeden – jest to kosztowna inwestycja. Założenie wiszącej plantacji to koszt około 500 tys. zł na hektar uprawy.

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM