Piechociński: Ten rok może być trudniejszy dla sadowników (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 09 lutego 2016 09:04

Piechociński: Ten rok może być trudniejszy dla sadowników (video) Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki/ fot. PTWP

- Polskie jabłka to marka sama w sobie, ale nie ma nic za darmo. Za sukcesem stoi długoletnia tradycja uprawy, świetne szkoły ogrodnicze oraz rozsądna polityka państwa w tym zakresie – powiedział w rozmowie z www.sadyogrody, Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki (PSL).

 

Jego zdaniem sadownicy wykorzystali szansę jaką dają dotacje unijne i zmodernizowali oraz doinwestowali swoje gospodarstwa.

- Trzeba jednak pamiętać, że eksport z 1 ha w Polsce jest wciąż trzykrotnie mniejszy niż średnia unijna – mówi Janusz Piechociński.

Piechociński zwraca uwagę, że zeszły sezon był bardzo trudny dla polskich sadowników, którzy borykali się z konsekwencjami rosyjskiego embarga. Ten sezon z kolei podyktowany jest konsekwencjami suszy rolniczej.

- Ten rok może być trudniejszy dla polskich sadowników. Zdaniem ekspertów ceny mogą spadać. Jednocześnie sadownicy sygnalizują duże potrzeby inwestycyjne, m.in. chcą się zrzeszać i zakładać grupy producentów – tłumaczy.

Były wicepremier podkreśla, że jesteśmy jednym z nielicznych krajów na świecie, gdzie produkcja jabłek systematycznie rośnie. – Czołowi producenci ustabilizowali swoją produkcję po to, aby – mając na uwadze ograniczenia w eksporcie – nie doprowadzać do huśtawek cenowych. Tymczasem w Polsce za kilka lat będziemy już produkować około 5 mln ton jabłek, podczas gdy obecnie jest to około 3,3 mln ton. Zjadamy około 800 tys. ton, a do przetwórstwa trafia kolejne kilkaset tysięcy. Dlatego musimy mieć zapewnionych odbiorców zagranicznych, zarówno na rynkach unijnych, jak i tych bardziej odległych – podkreśla Janusz Piechociński.

Jego zdaniem sukces polskich jabłek wciąż trzeba pielęgnować, czyli starać się produkować owoce coraz lepszej jakości, współpracować na poziomie grup producentów, specjalizować się i pilnować kosztów produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM