Opolscy i dolnośląscy sadownicy planują nowe nasadzenia jabłoni

Autor: Agrobiznes w TVP 08 marca 2016 14:05

Opolscy i dolnośląscy sadownicy planują nowe nasadzenia jabłoni Pomimo rosyjskiego embarga opolscy i dolnośląscy sadownicy planują nowe nasadzenia odmian, na które jest zapotrzebowanie/ fot. shutterstock

Przez kilka ostatnich lat Polska stała się największym producentem jabłek w Unii Europejskiej. Od 2000 roku kiedy wyprodukowaliśmy 2 mln ton tych owoców, produkcja wzrosła prawie 1,5-krotnie. Rośnie też eksport i to nie tylko wewnątrz Unii ale także na bliski wschód i do Azji – informuje Agrobiznes w TVP.

Pomimo rosyjskiego embarga opolscy i dolnośląscy sadownicy planują nowe nasadzenia odmian, na które jest zapotrzebowanie.

Magazyny producentów wciąż są pełne bo dopiero teraz do sprzedaży trafia towar z chłodni z kontrolowaną atmosferą. Pomimo niższych ubiegłorocznych zbiorów ceny są podobne jak rok temu.

Sadownicy z regionu zaopatrują lokalny rynek czyli małe sklepy i okoliczne targowiska. Dużą część wysyłają do Niemiec, Francji i Czech więc rosyjskie embargo bezpośrednio ich nie dotyczy.

Krajowi klienci najczęściej pytają o owoce odmian Gala i Golden Delicious. Niemieckich czy francuskich odbiorców najbardziej interesują odmiany Jonagold i Szampion. Spożycie w kraju też rośnie.  

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM