Odmiany świdośliwy polecane do nasadzeń na plantacje towarowe

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 06 października 2015 10:13

Odmiany świdośliwy polecane do nasadzeń na plantacje towarowe Odmiany świdośliwy posiadają niewielkie wymagania klimatyczno-glebowe/ fot. shutterstock.com

Odmiany świdośliwy olcholistnej w uprawach towarowych powinny co roku wydawać wysoki plon owoców dobrej jakości, aby zapewnić plantatorom opłacalność produkcji. Do nasadzeń należy wybierać kilka odmian, które wyróżniają się innym terminem dojrzewania jagód, co umożliwia wydłużenie okresu podaży.

W Polsce uprawa świdośliwy olcholistnej jest jeszcze mało rozpowszechniona. Największe ośrodki produkcyjne tego gatunku zlokalizowane są w Kanadzie, a także w USA. Owoce świdośliwy stanowią cenny surowiec do wyrobu m.in. konfitur, dżemów, galaretek. Zbiór jagód – w zależności od odmiany, można przeprowadzać już w końcu czerwca i na początku lipca.

Średnio-wczesną odmianą polecaną do uprawy towarowej, z możliwością przeprowadzania mechanicznego zbioru owoców jest – ‘Smoky’. Krzewy mogą dorastać nawet do 4,5 m wysokości. W Kanadzie odmiana ta zdobyła dużą popularność – stanowi największy udział w skali produkcyjnej. Posiada słodkie, dość duże owoce, które dojrzewają równomiernie w gronach. 

‘Northine’ rozpoczyna kwitnienie około tydzień później po odmianie ‘Smoky’. Krzewy osiągają wysokość do 2,5-3,0 m. Wcześnie wchodzi w okres owocowania - obficie plonuje na młodych pędach. Duże, niebieskoszare jagody dojrzewają równomiernie. Zaletą tej odmiany jest niewielka podatność na pękanie. Uprawiana jest na dużą skalę (podobnie jak ‘Smoky’), z możliwością kombajnowego zbioru owoców. 

W przypadku odmiany ‘Thiessen’ również można stosować mechaniczny zbiór. Ta plenna odmiana cechuje się silnym wzrostem - dorasta do 5 m wys. Wcześnie wchodzi w okres kwitnienia, a owoce szybko osiągają dojrzałość zbiorczą. Jagody są soczyste, w smaku bardzo słodkie - w gronach jednak dojrzewają nierównomiernie. 

Do nasadzeń na plantacje towarowe polecana jest również wczesna odmiana ‘Martin’ – siewka wyselekcjonowana z odmiany ‘Thiessen’ (cechy użytkowe zbliżone do odmiany podstawowej). Wcześnie wchodzi w okres kwitnienia. Wydaje dość duże, bardzo smaczne owoce, które mimo wszystko dość nierównomiernie dojrzewają w gronach.

Z kolei odmiana ‘Nelson’ charakteryzuje się słabszym wzrostem w porównaniu do odmiany ‘Thiessen’ (dorasta 1,5-2,0 m wys.). Późno wchodzi w okres kwitnienia, przez co owoce również w późniejszym terminie osiągają dojrzałość zbiorczą. Odmiana ta jest bardzo plenna, jagody dojrzewają nierównomiernie w gronach. Są smaczne, o niebieskoczarnej barwie (pokryte lekkim nalotem).

Wyżej wymienione odmiany świdośliwy posiadają niewielkie wymagania klimatyczno-glebowe. Mogą być uprawiane na lżejszych glebach. Świdosliwa w mniejszym stopniu narażona jest na wiosenne przymrozki, co zapewnia regularne owocowanie. Odmiany te dobrze plonują – wydają smaczne owoce, które mogą być spożywane jako świeże, jak również wykorzystywane do przetwórstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM