Odmiany jabłek na nowe rynki eksportowe

Autor: Krystyna Zagórska, sadyogrody.pl 14 stycznia 2015 15:31

Odmiany jabłek na nowe rynki eksportowe fot. shutterstock.com

Z dniem wprowadzenia przez Federację Rosyjską embarga na polskie jabłka sadownicy i przedsiębiorcy przystąpili do aktywnego poszukiwania nowych rynków zbytu. Większość owoców odmian jabłoni uprawianych w Polsce ma dużą szansę na eksport do różnych krajów świata. Na jakie odmiany jest zapotrzebowanie?

W ostatnim czasie największe zainteresowanie zyskuje odmiana "Red Jonaprince", wyróżniająca się intensywnie czerwonym wybarwieniem owoców. Wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje corocznie i obficie. Ponadto posiada doskonałe właściwości przechowalnicze oraz wyjątkową trwałość w obrocie handlowym. Z grupy Jonagoldów należy także wymienić odmiany "Jonagored" i "Rubinstar". Nieznacznie spada zainteresowanie odmianą "Jonagold Decosta" ze względu na mniej intensywne wybarwienie skórki owoców. Na szeroką skalę eksportową uprawiane są sporty odmiany "Gala" m.in. "Gala Must" oraz "Gala Royal". Ich owoce zdobyły uznanie konsumentów dzięki atrakcyjnemu wyglądowi i wysokim walorom smakowym.

"Idared" jest wiodącą odmianą eksportową głównie do krajów Europy Wschodniej. Owoce tej odmiany należą do najłatwiej oraz najdłużej przechowujących się spośród innych odmian eksportowych. Ponadto są bardzo wytrzymałe na daleki transport. Warte uwagi są także czerwone sporty "Najdared" i "Idaredest". W czołówce utrzymuje się również "Szampion", o bardzo smacznych i aromatycznych owocach. Ponadto wyselekcjonowano intensywnie wybarwiające się mutanty "Szampion Arno" i "Szampion Reno2". Inną polecaną odmianą o dużych owocach jest "Gloster". Należy także wspomnieć o "Red Delicious" i o jego najatrakcyjniejszym mutancie pod względem wybarwienia i kształtu - "Camspur". Duże znaczenie na rynku eksportowym ma "Ligol", szczepiony na podkładkach P-60 i M-9 w celu poprawy wybarwienia owoców. Do uprawy wprowadzono także intensywnie czerwone sporty "Ligol Red Spur", "Ligol Red" i "Ligol Spur".

Jedną z najpopularniejszych odmian jabłoni ze względu na charakterystyczną zielonkawożółtą skórkę oraz bardzo smaczne, aromatyczne owoce jest "Golden Delicious" oraz jej mutant "Golden Delicious Reinders". Owoce tych odmian są bardzo chętnie kupowane na całym świecie. Wśród jabłek o zielonej skórce w eksporcie ma także znaczenie odmiana "Mutsu". Do krajów Europy Zachodniej dużym zainteresowaniem cieszy się odmiana "Fuji" oraz jej sport "Beni Shogun" o charakterystycznym miąższu z egzotycznym aromatem podobnym do ananasa. Popularność zyskały również jabłka odmiany "Braeburn". Owoce "Fuji", "Beni Shogun" i "Braeburn" po wyjęciu z chłodni bardzo długo zachowują dobrą jakość handlową.  

Wybór odmian eksportowych jabłoni zależy szczególnie od wymagań i zapotrzebowania rynków zagranicznych oraz poziomu cen. Koniecznym warunkiem eksportu jest wysoka jakość jabłek. Owoce nie spełniające wymagań jakościowych nie znajdą chętnych do ich zakupu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM