Odmiany aktinidii ostrolistnej w konkursie Nowości w "Zieleń to życie"

Autor: www.sadyogrody.pl 03 sierpnia 2015 08:21

Do konkursu Nowości w 23 Międzynarodowej wystawie "Zieleń to życie" zgłoszono dwie odmiany aktinidii ostrolistnej Actinidia arguta 'Bingo' oraz Actinidia arguta SCARLET SEPTEMBER KIWI "Mirzan".

Owoce polskiej odmiany ‘Bingo’ są lekko wydłużone (masa 8-14 g). Skórka owocu od strony nasłonecznionej jest pokryta różowoczerwonym, intensywnym rumieńcem. Owoce tej odmiany są bardzo smaczne, aromatyczne, z lekko ananasowym posmakiem. Można je spożywać w całości bez obierania. Owoce dojrzewają pod koniec września i na początku października po odmianie ‘Genewa’, a przed odmianami ‘Weiki’ i ‘Ananasnaya’.

Z kolei odmiana SCARLET SEPTEMBER KIWI ‘Mirzan’ jest wyjątkowo wczesną odmianą o smacznych i bardzo słodkich owocach. Dobrze doświetlone posiadają zarówno czerwona skórkę, jak i miąższ tej samej barwy. Owoce tej odmiany są owalne, nadają się do jedzenia wraz ze skórką. Dojrzewają najwcześniej spośród wszystkich odmian aktinidii - od końca sierpnia do połowy września.

Owocowanie obu wyżej wymienionych odmian rozpoczyna się w 2-3 roku po posadzeniu. Do zapylenia i zawiązania owoców niezbędna jest w pobliżu roślina męska tego samego gatunku, np. męska ‘Weiki’. Na plantacjach sadzi się 1 roślinę męską na 6-8 roślin żeńskich. Aktinidia najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, nasłonecznionych, osłoniętych od silnych wiatrów. Preferuje gleby żyzne, wilgotne, dobrze zdrenowane. Jest odporna na mróz, wytrzymuje spadki temperatury do -28 st. C.

Hodowcą aktinidii ostrolistnej odmiany ‘Bingo’ jest dr hab. Piotr Latocha z SGGW, natomiast A. arguta SCARLET SEPTEMBER KIWI ‘Mirzan’ - Mirosław Zaniewski. Obie odmiany zostały wprowadzone na rynek w 2015 roku przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o.

23. Międzynarodowa Wystawa "Zieleń to Życie" odbędzie się w dniach 3-5 września 2015 r. w Warszawie. Imprezę organizuje Związek Szkółkarzy Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM