Od czego zależy przyszłość uprawy jagody kamczackiej w Polsce?

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 04 stycznia 2018 11:24

Od czego zależy przyszłość uprawy jagody kamczackiej w Polsce? fot. shutterstock.com

- Jeżeli plantatorzy będą gotowi do działania i nie skupią się jedynie na maksymalizacji powierzchni nasadzeń bez pomysłu na obecność na rynku, przyszłość jagody kamczackiej może być bardzo dobra - ocenia Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców Polskie Jagody.

W ocenie dietetyków, jagoda kamczacka - m.in. ze względu na walory zdrowotne - może być jednym z hitów żywieniowych 2018 roku. Czy to skusi polskich plantatorów do inwestycji w nasadzenia tego owocu? Wiele mówi się, że jest duży potencjał dla rozwoju upraw jagody kamczackiej w Polsce.

- To, czy jagoda kamczacka będzie miała przyszłość na rynku, zależy w głównej mierze od plantatorów. Jej uprawa nie jest tak łatwa, jak początkowo zakładano. Osiągnięcie zadowalających plonów wysokiej jakości owoców wymaga dużej wiedzy i poniesienia znacznych kosztów. Ale przede wszystkim – jak w przypadku każdego produktu – plantatorzy muszą się najpierw zastanowić, komu go sprzedadzą i w jakiej formie - komentuje Dominika Kozarzewska z grupy Polskie Jagody, która zajmuje się głównie uprawą i sprzedażą owoców borówki wysokiej. 

Jak podkreśla, jagoda kamczacka doskonale nadaje się do przetwórstwa, jednak dla utrzymania dobrych cen niezbędna jest popularyzacja jej właściwości zdrowotnych wśród konsumentów i wprowadzenie do sprzedaży szerokiej gamy produktów. - Alternatywą może być sprzedaż na rynek deserowy (oczywiście przy założeniu, że jagoda kamczacka zostanie dopuszczona do spożycia w UE) - są już dostępne odmiany o smacznych owocach. Barierę w dystrybucji stanowi natomiast ich słaba trwałość pozbiorcza - dodaje Dominika Kozarzewska.

Pierwsi plantatorzy, którzy decydują się na inwestycje w plantację jagody kamczackiej są dobrej myśli. Zdaniem Anny Litwin, współwłaścicielki gospodarstwa sadowniczego Blue Haskap z Palczewa k. Warki, w ciągu 2-3 lat jagody kamczackie będą znacznie bardziej popularne w Polsce niż jest to w tej chwili. Póki co, większość produkcji jest eksportowana poza granice kraju jako mrożone owoce. Ze względu na właściwości zdrowotne w Japonii, Kanadzie czy nawet UK jagody kamczackie są bardzo poszukiwane. - Dlatego nie boimy się o zbyt dla tych owoców. Muszą mieć one jednak najwyższą jakość - dodaje.

- Z roku na rok jagoda kamczacka jest coraz bardziej popularna, dlatego jestem pewna, że 2018 rok będzie lepszy dla plantatorów niż 2017. Sam fakt, że planowana jest jej rejestracja w UE nastraja dużym optymizmem. Wierzę, że jagody kamczackie zyskają na popularności jako owoc deserowy i będą równie popularne jak borówki amerykańskie. Oczywiście, potrzeba na to kilku lat, ale 2018 będzie początkiem ich drogi do sukcesu - twierdzi Anna Litwin, producentka owoców jagody kamczackiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM