O czym warto pamiętać przy uprawie jagody kamczackiej?

Autor: www.sadyogrody.pl 27 lutego 2017 08:23

O czym warto pamiętać przy uprawie jagody kamczackiej? fot. shutterstock.com

- Jagoda kamczacka jest rośliną niewymagająca i długowieczną w uprawie. Nowe odmiany łączą w sobie najbardziej pożądane cechy – plenność, smaczne owoce (bez goryczki), wysoką mrozoodporność, przydatność do zbioru kombajnowego i uprawy metodami ekologicznymi – mówił dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO, podczas tegorocznej Konferencji Truskawkowej w Jasieńcu.

- Dostępność na rynku wielu odmian jagody kamczackiej, rożnego pochodzenia, możliwość zbioru mechanicznego owoców, oraz łatwość zbytu i atrakcyjna cena owoców przyczynia się do zwiększenia areału plantacji towarowych w naszym kraju, w Europie i świcie – mówił dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO w Skierniewicach.

Jagoda kamczacka nie ma wysokich wymagań glebowych i klimatycznych. Rośliny dobrze znoszą spadki temperatury zimą (-45 st. C), a kwiaty są tolerancyjne na przymrozki (-8 st. C). Owoce dojrzewają bardzo wcześnie, bo niekiedy już od połowy maja i mogą stanowić jedne z pierwszych owoców deserowych na rynku. Ponadto są cennym surowcem do przetwórstwa i mrożenia. Owoce zawierają wiele składników biologicznie aktywnych o właściwościach wzmacniających, antyseptycznych i odtruwających organizm.

Pod plantacje towarowe należy przeznaczać gleby średnio żyzne, optymalnie lekko kwaśne (pH 5,5-6,5), a także stanowisko równe, bądź lekkie skłony (bez zastoisk mrozowych). Niewskazane są gleby podmokłe i bardzo suche. Jagoda kamczacka jest rośliną światłolubną. Obficie plonuje na terenach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Krzewy tolerują również lekkie zacienienie, lecz wówczas jagody są mniejsze.

Najlepszym terminem sadzenia roślin na plantacji jest jesień (ze względu na bardzo wczesną wegetację krzewów wiosną). Stanowisko powinno być uprzednio dobrze przygotowane – należy wprowadzić nawozy organiczne (obornik, humus, kompost, torf) lub rośliny zielone na przyoranie. W przypadku braku nawozów organicznych można je wsypać do dołków lub w bruzdy podczas sadzenia dodając nawozy mineralne (np. superfosfat i siarczan potasu lub Polifoska 6 lub 8).

Jak mówił dr hab. Stanisław Pluta, prawidłowe przygotowanie stanowiska uprawy sprawia, że w ciągu pierwszych 2-3 lat po posadzeniu dodatkowe nawożenie nie jest konieczne. Dokarmianie młodych roślin przeprowadza się 2-3 razy w okresie wegetacji. Wiosną (pocz. IV) stosuje się pierwsze nawożenie azotowe wokół krzewów (mocznik, saletra amonowa, lub siarczan amonu). Drugie (letnie, początek VII), po zbiorach stosując nawóz mineralny wieloskładnikowy. Nawożenie dolistne (2-3 razy w sezonie) – po kwitnieniu i zbiorach owoców.

Młodych roślin na plantacji nie należy przycinać, ponieważ opóźnia to owocowanie. Systematyczne cięcie prześwietlające zalecane jest od 4-5 roku po posadzeniu wraz z zagęszczaniem się krzewów. Najlepszym okresem cięcia jest jesień (po opadnięciu liści), lub przedwiośnie (najpóźniej koniec III). Starsze krzewy (20-25 letnie) wymagają cięcia odmładzającego. Rośliny przycina się do wysokości 30-40 cm od poziomu ziemi.

Jagoda kamczacka jest gatunkiem dopiero wprowadzanym na plantacje towarowe i na chwilę obecną brak jest zaleceń i zarejestrowanych środków ochrony roślin. Jak mówił dr hab. Stanisław Pluta, niektóre odmiany są podatne na mączniaka i na oparzelinę. Na plantacji sporadycznie mogą wystąpić również problemy ze zwójką różóweczką, tarcznikiem wierzbowym, oraz zieloną mszycą wiciokrzewową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM