Nowoczesna uprawa czereśni – liczy się dobór podkładek i odmiany

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 grudnia 2015 08:55

Nowoczesna uprawa czereśni – liczy się dobór podkładek i odmiany Czynnikiem ekonomicznym sprzyjającym uprawie czereśni jest dobra cena za owoce tego gatunku i pewny zbyt/ fot. shutterstock.com

- W ostatnich latach uprawa czereśni rozwija się bardzo dynamicznie. Do produkcji weszły karłowe podkładki i wstawki skarlające. Co więcej, dostępne są nowe wartościowe odmiany, które w większym stopniu są wytrzymałe na mróz. Czynnikiem ekonomicznym sprzyjającym uprawie czereśni jest dobra cena za owoce i pewny zbyt – mówiła dr hab. Elżbieta Rozpara, profesor Instytutu Ogrodnictwa, podczas 8. Konferencji Odmianowej.

- Jakość produkowanych owoców to podstawa sukcesu. Sadownicy mogą sprzedawać czereśnie w cenie 3 zł/kg, ale również za owoce bardzo dobrej jakości mogą uzyskać 12 zł/kg - powiedziała dr hab. Elżbieta Rozpara. Dodała, że w uprawie czereśni niezmiernie ważny jest wybór stanowiska i wysoka jakość materiału szkółkarskiego.

- Do uprawy towarowej czereśni polecane są podkładki karłowe ‘GiSela 5’, ‘GiSela 6’ i ‘PHL A’, z których czołową pozycję w produkcji zajmuje ‘GiSela 5’. – Badania przeprowadzone w Instytucie Ogrodnictwa dowodzą, że drzewka na tych podkładkach są odporniejsze na działanie niskich temperatur w porównaniu do podkładek silnie rosnących – zaznaczyła prelegentka.

Dodała, że ograniczenie w stosowaniu podkładek karłowych stanowi ich względnie wysoka cena. – Związane jest to z koniecznością rozmnażania podkładek karłowych w kulturach in vitro. Wysoka cena podkładki przekłada się na cenę drzewka czereśni. Rekompensatą wykorzystania tych podkładek jest wczesne rozpoczęcie owocowania i wysoka plenność – mówiła.

- Odmiany czereśni powinny wyróżniać się dużą wytrzymałością na mróz i małą podatnością na choroby. Również pożądaną cechą jest mała skłonność na pękanie i trwałość w obrocie. Konsumenci wybierają owoce o masie powyżej 8,5 g. Te kryteria spełniają odmiany, tj. ‘Techlovan’, ‘Vera’, ‘Summit’, ‘Kordia’, ‘Lapins’, ‘Regina’ – oznajmiła prof. Rozpara.

Przyznała, że wielu producentów do sadów czereśniowych wybiera odmiany wczesne. – Jak na razie podstawową odmianą w uprawie jest ‘Burlat’, lecz perspektywistyczne również są czereśnie ‘Rita’, ‘Helga’, ‘Dilemma’, ‘Skazka’, ‘Kasandra’, ‘Earlise’, ‘Marta’, ‘Anita’, oraz ‘Jacinta’. Odmiany czereśni o wczesnej porze dojrzewania są wyczekiwane przez konsumentów – dodała.

- Sadownicy ze względów ekonomicznych do nasadzeń wybierają odmiany późne. Dużym zainteresowaniem cieszą się czereśnie, które owocują w terminie zbliżonym do odmiany ‘Regina’. Warto zainteresować się również odmianami – ‘Tamara’, ‘Staccato’, ‘Wahtanka’, ‘Siestrionka’, ‘Alex’, ‘Debora’. Przydatność tych odmian jest badana w IO w Skierniewicach – powiedziała prof. Rozpara.

Czytaj też Nowe odmiany czereśni polecane do uprawy w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM