Nowe odmiany czereśni polecane do uprawy w Polsce

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 03 września 2015 12:41

Nowe odmiany czereśni polecane do uprawy w Polsce W uprawie czereśni nalezy stosować podkładki słabo rosnące/ fot.shutterstock.com

- Jeżeli chcemy mówić o nowoczesnej uprawie czereśni, która przyniesie zysk sadownikom, to należy stosować podkładki słabo rosnące. Wszystkie czereśnie na podkładkach silnie rosnących owocują nie porównanie słabiej – powiedziała dr hab. Elżbieta Rozpara z Instytutu Ogrodnictwa, podczas szkolenia z zakresu cięcia i uprawy drzew czereśni.

- Karłowe podkładki, wstawki czy też nowe odmiany to podstawy, które umożliwiają intensyfikację uprawy czereśni. Aczkolwiek warunki w naszym kraju dla uprawy czereśni nie są sprzyjające. Bardzo ważna jest jakość materiału szkółkarskiego – zaznaczyła dr hab. Elżbieta Rozpara.

Dodała, że od nowych odmian wymaga się wysokiej jakości owoców. - Obecnie mamy w kolekcji ponad 300 odmian czereśni. Wyszukujemy tylko te odmiany, które mają masę owocu powyżej 8 g, a dla późnych nawet 9 g. Owoce tych odmian muszą charakteryzować się małą podatnościom na pękanie i choroby. Powinny posiadać wysoką plenność i trwałość w obrocie – mówiła profesor z Instytutu Ogrodnictwa.

Najwcześniejszą, węgierska odmiana 'Rita' cechuje się średnio silnym wzrostem i dobrą wytrzymałością na mróz. Dojrzewa na około 8-10 dni przed odmianą 'Burlat'. - W naszym sadzie uzyskiwaliśmy owoce o masie 7 g. Odmiana ta jest ryzykowna w uprawie ze względu skłonność do pękania owoców podczas opadów. Podatność na pękanie jest mniej więcej na poziomie owoców odmiany 'Burlat' – powiedziała prelegentka.

Przed czereśnią 'Burlat' dojrzewają także owoce nowej odmiany – 'Helga'. Zdaniem ekspertki odmianę tę można sadzić na silnie rosnących podkładkach, ponieważ na karłowych niekiedy zawiązuje dużą ilość owoców, które są zbyt drobne. Owoce tej odmiany są mało podatne na pękanie, lecz trochę za miękkie.

Odmiana 'Kasandra' pochodzi z czeskiej hodowli. Na podkładce Gisela 5 drzewo wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje obficie. Wydaje owoce ciemnoczerwone, dość duże o masie 8-10 g. W zależności od stanowiska uprawy, odmiana ta dojrzewa na 2-3 dni przed odmianą 'Burlat'.

Również na około 2-3 dni przed odmianą 'Burlat' dojrzewają owoce nowej czereśni - 'Dillemma'. Drzewo początkowo rośnie silnie, po wejściu w owocowanie wzrost słabnie. Odmiana ta jest bardzo plenna. Wydaje dość duże owoce (7,6 g), o barwie ciemnoczerwonej. W mniejszym stopniu niż 'Burlat' jest podatna na pękanie.

Równocześnie z odmianą 'Burlat' dojrzewa odmiana 'Skazka' (syn. Bajka), która jest plenna i wytrzymała na mróz. Posiada owoce szeroko sercowate, większe niż w przypadku odmiany 'Burlat' 7,5-8,0 g (mniej podatne na pękanie).

Zdaniem dr Rozpary producenci powinni się zainteresować odmianą 'Vega', uzyskaną z wolnego zapylenia. - Odmiana ta dojrzewa 2-3 dni po odmianie 'Burlat'. Owoce osiągają masę nawet 12 g, nie są podatne na pękanie. W naszych warunkach są bardzo smaczne – mówiła profesor z Instytutu Ogrodnictwa.

Odmiana węgierska 'Anita' wyróżnia się średnio silnym wzrostem i dobrą wytrzymałością na mróz. Owoce dojrzewają 2-3 dni po odmianie 'Burlat'. Są średniej wielkości, a nawet duże jak na tak wczesną odmianę (około 7,7 g). Posiadają bardzo dobry smak i interesujący aromat. Odmiana ta jest średnio podatna na pękanie.

Czeska odmiana 'Jacinta' została otrzymana z wolnego zapylenia odmiany 'Vega'. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje na wysokim poziomie. Dojrzewa na około 3-5 dni po odmianie 'Burlat'. Nie jest podatna na pękanie. Posiada owoce typu chrząstki – cętkowane, w kształcie serca, o masie nawet do 12 g.

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM