Nowa choroba atakuje borówki

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 01 grudnia 2014 11:58

Nowa choroba atakuje borówki Fot.flickr.com/Malcolm Manners

Zanim posadzimy borówkę wysoką, warto zwrócić uwagę na jej stan zdrowotny. Ostatnimi czasy, borówka uważana za odporną roślinę, jest atakowana przez bakterię wywołująca guzowatość pędów - informuje www.farmer.pl.

W Polsce uprawa borówki z roku na rok cieszy się dużą popularnością. Podwodem tego jest sukces w sprzedaży owoców tego krzewu zarówno na polskim rynku jak i zagranicznym. Borówka uważana była za krzew stosunkowo odporny na choroby grzybowe, jednak w wyniku uprawy towarowej stała się interesująca dla szkodników i chorób.

Jedną z takich chorób, która może doprowadzić do dużych strat w plantacji, jestguzowatość pędów, wywołana przez bakterie kompleksu Agrobacterium i Rhizobium. Choroba jest popularna wśród krzewów i drzew owocowych oraz ozdobnych. W wyniku wydzielanych przez bakterie toksyn dochodzi do rozrastania się tkanek na korzeniach, które tworzą guzy ograniczające przepływ wody i soli mineralnych.

Objawy choroby tak szybko nie prowadzą do zamierania rośliny, ale w wyniku niekorzystnych warunków, np. suszy mogą prowadzić do więdnięcia, wolniejszego wzrostu, obniżenia plonu (opadanie i drobnienie owoców). Rozwojowi choroby sprzyjają czynniki mrozowe i mechaniczne, a sama bakteria bytuje w roślinie i w glebie kilka lat, nie wywołując żadnych objawów. Częstym źródłem zakażenia jest materiał szkółkarski.

Guzowatość pędów borówki objawia się pojawieniem na pędach, w okresie wiosenno-letnim, początkowo jasnych, gąbczastych narośli, które z czasem brunatnieją i rozpadają się. W zwalczaniu ważna jest profilaktyka i wycinanie chorych pędów oraz ich palenie. Obecnie nie ma zarejestrowanego preparatu do zwalczania guzowatości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM